Nováčkem první fotbalové ligy se po Jihlavě stala Zbrojovka Brno. Ta se vrací do nejvyšší fotbalové soutěže po roční odmlce, a to i přesto, že skončila v uplynulém ročníku druhé ligy až na čtvrté pozici. Vítěz druholigové soutěže z Ústí nad Labem totiž neuspěl s odvoláním proti neudělení prvoligové licence na včerejším mimořádném zasedání licenčního tribunálu FAČR (pozn. red. Fotbalová asociace České republiky), což následně posvětilo i ligové shromáždění. Naděje na historický postup však měl po parádní druholigové sezoně, ve které obsadil třetí příčku, sokolovský Baník, ale ten se proti neudělení licence pro první fotbalovou ligu neodvolal, a tím poslal do nejvyšší fotbalové soutěže právě brněnskou Zbrojovku.

„Chtěli bychom vás ujistit, že jako představenstvo FK Baník Sokolov jsme stáli před velice těžkým rozhodnutím, zda tuto výzvu přijmeme. Po pečlivém zmapování potřebných požadavků pro Gambrinus ligu, to jest vybudování umělého osvětlení, vyhřívaných ploch, rekonstrukce tribun a ekonomická situace tohoto regionu, jsme se rozhodli, že nebudeme podávat odvolání o přidělení druhé fotbalové ligy, a tímto nebudeme usilovat o postup do Gambrinus ligy v sezoně 2012/13," stálo v prohlášení na webových stránkách FK Baník Sokolov. Fanoušci tak mohou jen s nostalgií zavzpomínat na prvoligovou soutěž, která se před několika lety v Karlovarském kraji hrála. Naposledy tomu bylo v roce 1996. Nejvyšší fotbalovou soutěž České republiky totiž okusila chebská Rudá hvězda a následně pak Union Cheb, které brázdily prvoligové trávníky úctyhodných šestnáct sezon. „Do Chebu jsme na první ligu jezdívali pravidelně. Viděli jsme několik kvalitních fotbalistů, jako byl Pavel Nedvěd, Horst Siegl, Pavel Kuka, Petr Samec či Radek Drulák. I do Sokolova jezdíme pravidelně. Škoda že se tam nakonec hrát první liga nebude, určitě by byla hodně zajímavá a do ochozů by přilákala mnohem více fanoušků, než tomu bylo v loňské sezoně," ohlédl se zpátky v čase Karlovarák Jan Jeřábek.

V Sokolově si tak budou muset nejméně jednu sezonu počkat na historický postup do nejvyšší fotbalové soutěže. „Tak není divu. V dnešní době, kdy je vše předražené, se hledají finance jen těžko. Asi budou všichni fandové naštvaní, ale prostě je to tvrdá realita. Navíc i druhá liga je kvalitně obsazená. Tak snad se to podaří příští sezonu," podotkl k odmítnutí první ligy fanoušek Baníku František Fišer.