Historie
První vyznavači fotbalu v Nejdku se objevili již v roce 1907 a byli to především studenti, kteří navštěvovali školy v Praze, Karlových Varech, Chebu a blízkém Lokti. Své první mače tito nadšenci hráli na louce u malého rybníčku, který se nacházel u hostince Žába. 


Vzniklý klub během meziválečného období neustále zvyšoval svoji kvalitu a propracoval se ve třicátých letech do mistrovství I. třídy, kde se stal stálým účastníkem a obávaným protivníkem. Klub se tak utkával například s týmy z Prahy, se Žatcem, Trutnovem atd.


V roce 1919 byl pak založen první fotbalový klub pod názvem SK Neudek. Později byl tento klub sloučen s SG Neudek a tímto spojením vznikl fotbalový klub DSK Neudek. Ten svá utkání odehrál na hřišti Mateottiplatzu, které bylo známo také jako hřiště ´v břízkách´.


„Fotbal se v Nejdku hraje již více než sto let, první organizovaný klub zde ovšem vznikl až v roce 1919. FK Nejdek se k těmto svým průkopníkům fotbalu hlásí a váží si jejich dávného odkazu, kterým je láska k tomuto sportu," vysvětluje na úvod předseda nejdeckého FK Zbyněk Draxal.

Stadion a název
Postupně během let tedy změnil Nejdek několikrát svůj název až k současnému FK Nejdek. Ten má v současné době rozbalen fotbalový stan na stadionu Limnice, který je ve vlastnictví města Nejdek. Fotbalový areál byl postaven za přispění firmy Witte Automotive v letech 1999/2000. Do té doby Nejdečtí působili na hřišti v centru města, které však muselo ustoupit rozvoji zmíněné firmy Witte Automotive.

„Na zdejším hřišti se prakticky začala psát nejdecká fotbalová historie. První zmínky o fotbale na tomto místě jsou, jak už jsem se zmínil, z roku 1907. První klub zde vznikl v roce 1919. Současně existovalo v Nejdku i druhé fotbalové hřiště, to naopak během dvacátého století muselo ustoupit výstavbě sídliště Rolavská," poukazoval Draxal.

Na stadionu Limnice reprezentují FK Nejdek, kterým patří modrá a bílá barva, dva týmy mužů, jeden dívek a tři mládežnická družstva. Kapacita stadionu činí 500 diváků, tribuna k sezení pak pojme 120 diváků. „Během krátké historie stadionu byla kapacita stadionu dvakrát plně využita, a to v roce 2005 ve vítězné baráži o I. A třídu proti Viktorii Mariánské Lázně, podruhé na začátku sezóny 2011/12 v předkole Ondrášovka cupu proti Žatci," řekl předseda FK.

Současnost a  týmy
Stadion na Limnické je v současné době v jednom kole. A aby ne. Celkem brázdí skvěle upravený pažit, který mohou Nejdku všechny kluby nejen v kraji závidět,  v rámci svých fotbalových soutěží šest týmů, plus družstvo dívek.
A-tým nejdeckého FK se po triumfu v krajském poháru v roce 2011 a a ve stejném roce triumfu v krajské I. B třídě nachází po postupu do I. A třídy po podzimní části soutěže v tabulce na skvělém druhém místě.


„Chceme se navrátit mezi krajskou elitu, kam myslím, že určitě patříme. Chtěli bychom postoupit nejlépe z prvního místa či z druhého, ale to by znamenalo, že bychom narazili na ošidný barážový souboj s jedním z týmů krajského přeboru," podotkl  k cílům hlavního týmu Nejdku předseda klubu.


Druhým týmem, který reprezentuje Nejdek v mužské kategorii, je tamní rezerva, která již několik fotbalových sezon brázdí se střídavými úspěchy okresní přebor. „Náš B-tým v sobě spojuje fotbalovou zkušenost hráčů, kteří hrávali za áčko, s nadějnými mladíky, kteří nedávno skončili v kategorii dorostu. Během posledního ročníku se podařilo hned několika hráčům z B mužstva se posunout do hlavního týmu. V případě velkého množství zranění hráčů  A týmu dokázali několikrát právě hráči z naší rezervy velmi dobře pomoci.  Naopak také platí, že méně vytížení hráči áčka se rozehrávají a pomáhají naopak  rezervě. Tento ideální scénář se daří postupně realizovat, a spolupráce během podzimu 2012 byla na velmi dobré úrovni. Ambicí týmu zůstává zopakování umístění na medailových pozicích, tak jak tomu bylo i minulý rok. S potenciálním postupem A-týmu  do krajského přeboru bude v budoucích ročnících na pořadu dne úvaha nad posunem našeho B mužstva do krajských soutěží," nastínil další cíle klubu Draxal.


Velkou radost však dělá nejdecké kopané i dorost, který reprezentuje klub v krajském přeboru. „Dorost se po podzimní části sezony nachází na osmém místě nejvyšší krajské soutěže. Někteří hráči již trénují s dospělými výběry a dokonce za ně nastupují i k mistrovským zápasům. Mezi hráči se nachází několik potenciálních budoucích osobností, které by mohly patřit k oporám A-týmu. Letos jsme se domluvili na mládežnické spolupráci se Sokolem Pernink, který má žákovské družstvo, ale postrádá dorostenecký výběr. Daní hráči z Perninku tak mají možnost nastupovat za náš dorost. Velmi dobrá spolupráce v tomto ohledu funguje také s týmem RZ Abertamy. Cílem týmu je umístění v první polovině tabulky," upřesnil Draxal.


Spolehnout se však mohou v Nejdku i na výběr žáků, který v okresním přeboru podává vynikající výkony. „Žákovský tým je po podzimní části v přeboru okresu Karlovy Vary na prvním místě s plným počtem bodů. Už jen to nasvědčuje tomu, že se můžeme těšit na to, jak dobří fotbalisté nám v tomto výběru vyrostou," pochvaloval si nejvýše postavený muž nejdeckého FK. 


Stejně jako v ostatních klubech, tak i v Nejdku kladou velké naděje do přípravky. „U našich benjamínků nejde primárně o výsledky, i když z každého vítězství mají chlapci samozřejmě obrovskou radost. Chlapci se učí základní pohybové návyky a první fotbalové krůčky. V současnosti je naše přípravka na páté příčce přeboru okresu Karlovy Vary, a jsou tak velkým příslibem do naší fotbalové budoucnosti," míní Draxal.


Před dvěma roky došlo v Nejdku k neobvyklé věci, kdy skupina děvčat oslovila vedení klubu s přáním založení dívčího družstva. A protože zájem byl značný, klub jim vyhověl. „Děvčata začala trénovat a učit se prvním fotbalovým krůčkům. Bohužel v Karlovarském kraji neexistuje dívčí fotbalová soutěž, a tak se dívky utkávají s podobně vytvořenými dívčími družstvy nebo s žákovskými týmy. Každý jejich zápas ovšem vždy přiláká na stadion slušnou diváckou obec," dodal Draxal.

Stadion Limnice
Patří k nejnovějším stadionům v Karlovarském kraji. V areálu se nachází hlavní travnaté hřiště, malé travnaté a malé pískové hřiště. Ve sportovním areálu se nachází i zimní stadion a také tenisové kurty. Správcem stadionu, který je domovem 135 hráčům FK Nejdek je Vilém Krejčí. 

„Při obnově trávníku spolupracujeme s firmou Eurogreen Grün-Systeme. V současnosti bylo dokončeno osvětlení tréninkové plochy.V plánu jsou však i další vylepšení komfortu nejen pro hráče, ale i diváky. V blízkosti tribuny už začala realizace dětského koutku. Dále bychom na hřiště umístili světelnou tabuli," dodal Draxal. Na podzim si našlo na stadion cestu celkem 3922 diváků, což řadí nejdecký klub na přední místa v návštěvnosti. Jsme za to rádi, že si k nám fanoušci našli v tak hojném počtu cestu. V domácích utkáních je jejich podpora hodně znát, za což se jim snažíme zase revanšovat vítězstvím," liboval si Draxal. Ale on sám ví, že bez patřičných financí by klub těžko přežil.


„Chtěli bychom poděkovat městu Nejdek za velkou podporu, dále pak všem našim sponzorům, co přispívají nějakým způsobem na chod klubu, nebo také na činnost jednotlivých týmů. Je to pro nás velká motivace do budoucích sezon, ale také je to hodně zavazující. Velmi si jejich vstřícnosti vážíme," dodal závěrem předseda FK Nejdek.

FK Nejdek 1919, občanské sdružení
Karlovarská 1316, 362 22 Nejdek
www.fknejdek.cz
http://www.facebook.com/groups/59150430865/
Dotazy, připomínky: fknejdek@seznam.cz
Nejstarší sportovní klub města Nejdek (rok založení 1919)
Klubové barvy: bílá, modrá
Stadion Limnice:  kapacita 500 míst, 120 k sezení
V současnosti klub reprezentuje 135 členů v šesti oddílech
Vedení FK Nejdek
Předseda klubu FK Nejdek:  Mgr. Zbyněk Draxal, jednatelé klubu: Michal Halapej, Jaroslav Růžička, Ing. Pavel Šlapa, správce areálu: Vilém Krejčí, pokladník klubu: Kamil Nagy, členové výboru FK Nejdek: Miroslav Šinovský, Jiří Licek, Martin Myslivec, Zdeněk Kudrna, Jan Rejcha.
Partneři klubu
Generální partner: město Nejdek
Hlavní partner mládeže: Witte Automotive
Oficiální partneři: Karlovarský kraj, Sport Bar za mostem, Auto-Mont Nejdek, Řeznictví u Lukyho, Elektro-viola, Nyty.cz
Mediální partneři: Karlovarský deník, Nejdecké listy

Úspěchy FK Nejdek

Účast v republikovém poháru, Ondrášovka cupu 2011/12
Pořadatel finále poháru KKFS 2011/12
Semifinalista poháru KKFS  2011/12
Třetí místo „B" týmu mužů – okresní přebor  2011/12
Vítěz poháru KKFS 2010/11
Vítěz I. B třídy Karlovarského kraje 2010/11
Finalista poháru KKFS 2009/2010
Dvě sezony v krajském přeboru  mužů (2006/2007, 2007/2008)
Dorost působí nepřetržitě již 14 let v krajském přeboru
Historicky jedna z největších mládežnických
fotbalových základen na Karlovarsku

Představujeme týmy FK Nejdek:

FK Nejdek A
Jakub Hudec, Petr Franz, Filip Rutrle, Jakub Rutrle, Martin Myslivec, Zbyněk Draxal, Tomáš Sojka, Štefan Sulák, Jiří Falatek, David Šamberger, Martin Černý, Tomáš Holý,  Antonín Mandous, Tomáš Bachratý, Tomáš Zuzkovič, Lukáš Kliment, Marek Černý, Jakub Šejna
Trenér: Miroslav Šinovský, asistenti: Vilém Krejčí, Antonín Hudec, vedoucí: Jiří Licek.

FK Nejdek B
Jakub Hillebrand, Lukáš Pohan, Michal Halapej, Jan Rejcha, Roman Rejcha, Manfréd Till, Jan Vašek, Pavel Šlapa, Petr Šlapa, Zdeněk Kinkal, Robert Haas, Karel Jílek, Tomáš Hudák, Miroslav Eliáš, Ladislav Šimonek, Lukáš Ullmann, Michal Muchka, Tomáš Vaník, Martin Kolitsch.
Trenéři: Manfréd Till, Michal Halapej.

FK Nejdek – dorost
Miroslav Čipka, Jakub Plechšmíd, Sebastian Richtárech, Michal Henčl, David Vašš, Pavel Kotrla, Jan Kotrla, Marek Černý, David Šamberger, Martin Zeman, Jan Olah, Štěpán Pazdera, Marek Rajtoval, Petr Malý, Michal Satýnek, Daniel Růžička, Jakub Borůvka, Roman Topinka, Štěpán Taušek, Jakub Vosmek, David Kuruc, Michal Kučera, Patrik Bezděk.
Trenér: Jaroslav Růžička, asistent: Oldřich Kašpar, vedoucí: Zdeněk Kudrna.

FK Nejdek – žáci
Jiří Schlosser, David Fassel, Vojtěch Flídr, Jan Jílek, Jakub Jílek, Filip Halapej, David Halapej, Martin Benák, Daniel Blažej, Michal Rezek, Jakub Sliško, Josef Kozák, Petr Beneš, Daniel Satýnek, Matěj Řežábek.
Trenéři: Karel Jílek, Michal Halapej.

FK Nejdek – přípravka
Jakub Anton, Přemysl Bořuta, Petr Beneš, Miroslav Dado, Denis Chlebec, David Gondzsala, Nicholas Hargreaves, Richard Kubín, Igor Lutsak, Jiří Lehotský, Jiří Lipka, Tomáš Polcar, Patrik Satýnek, Patrik Šajda, Jan Šidlík, Matěj Šilhan, Ondřej Šilhan, David Šimek, Jakub Trtík, Matěj Vosmek, Jaroslav Kácha.
Trenéři: David Gondzsala, Jakub Hillebrand.

FK Nejdek – dívky
Kristýna Chválová, Barbora Orságová, Sabina Roubíčková, Tereza Spurná, Gábina Šidlíková, Tereza Drobná, Šárka Moravová, Tereza Baumgartlová, Doubravka Uhlířová, Jana Štroblová, Kateřina Vávrová, Barbora Deverová, Simona Licková, Hanka Hlozáková, Erika Hargreaves.
Trenér: Jan Šidlík.