Hlavním cílem turnaje je vytvořit prostor pro setkávání mladých lidí bez ohledu na věk, kulturní a sociální zázemí nebo národnost. Českou republiku letos v barvách SKF Lubrication Systems CZ, s.r.o., reprezentoval tým hráčů do 12 let Spartaku Chodov. Ten se na účast kvalifikoval vítězstvím v turnaji Meet the World, pořádaném společností SKF CZ v květnu 2016. Jak celá událost probíhala a co přinesla mladým účastníkům, nám řekl Jiří Frána, trenér TJ Spartak Chodov.

Právě jste se vrátili z Göteborgu, jaké mají kluci dojmy?
Cesta z Göteborgu byla trošku kostrbatá, měli jsme veliké zpoždění v Berlíně a nestihli jsme autobus z Prahy, ale tyto nepatrné nezdary předčily zážitky z této akce. Pro některé vůbec první let letadlem, nová země, nové zvyky, jiná mentalita lidí kolem. V pondělí večer bylo oficiální zahájení turnaje na Ullevi Stadium, kde bylo v hledišti a na ploše (včetně účastníků) 60 tisíc lidí. To byl asi nejsilnější zážitek pro naše mladé sportovce. Každá země, reprezentovaná jedním nebo více týmy, byla představena a korzovala před zaplněným a neustále skandujícím publikem…NÁDHERA. I přesto, že jsme se zúčastnili s druhou nejmladší kategorií, tak kluci dokázali vnímat atmosféru ze setkání s mládeží z celého světa (Asie, Amerika, Afrika, Evropa…) a i přes jazykovou bariéru se dokázali domluvit.

Turnaje se zúčastnilo více než 1600 družstev, jaká byla organizace celého pobytu a turnaje?
Vůbec jsem si neuměl představit organizaci takhle velikého turnaje, není to pouze samotný turnaj, ale začíná to dopravou všech týmů, ubytováním, stravováním atd… Za sebe a náš tým musím smeknout před celou akcí, byla velice profesionálně vedena a k tomu napomohli i "civilisté", kteří, když jsme se s nimi bavili, byli vždy nápomocni. Bylo to téměř, jako kdyby byli všichni zaměstnáni tímto turnajem. Bydleli jsme v jedné třídě ve škole Hvitfeldsk. Stravování bylo dobré a vždy si každý našel, co mu chutná, a zároveň ve společné jídelně kluci poznali, jak se stravují děti v jiných zemích. Organizátoři turnaje nezapomněli ani na trenéry, pro které uspořádali Leaders Party jako ocenění za tvrdou práci. Opět to byl pro nás veliký zážitek.

Kdo byli vaši nejtěžší soupeři?
Co se týče naší skupiny, šlo o hodně těžkou skupinu, kde jsme měli FC Connecticut (USA), Barkarö SK 2 a IFK Göteborg 1 (oba Švédsko). I přesto se nám podařilo ze skupiny postoupit a čekal nás zápas o postup mezi posledních 64 týmů (v naší kategorii bylo 196 týmů ze 41 zemí). V něm jsme narazili na další švédský tým Josereds IF 2. Naši kluci přes velkou únavu dokázali svoji morální sílu, zabrali a zápas jsme vyhráli 6:3. Byli jsme mezi 64 týmy z celého světa. Čekal nás další soupeř z USA, fotbalová akademie Legends FC, a ve 30 stupňovém horku zápas na umělé trávě. Bohužel to bylo vše, na víc už jsme nedosáhli a konečný výsledek 5:2 nám byl stopkou v turnaji. Skončili jsme na 33.-64. místě. S ohledem na silnou skupinu a kvalitu všech týmů to je velice dobré umístění, klukům za to patří veliký obdiv. Od čtvrtka jsme měli čas poznat více Göteborg.

Co je podle vás pro děti největším zážitkem z celého týdne?
Zde bych se opakoval, největším zážitkem byl celý turnaj, od zahájení až po konečné finále hrané na stadionu Gamla Ullevi. Každá chvilka strávená ve Švédsku na turnaji Gothia Cup v nás zanechala obrovský dojem a vzpomínky navždy. Každý si zde našel kamarády z jiných zemí a zjistil, že tento sport, „kopaná, fotball, soccer, futboll", se hraje všude stejně (někde líp a někde ještě líp). Jsme moc rádi, že jsme mohli být součástí této akce.