Fotbalisté Baníku Sokolov ve druhé lize prakticky zopakovali velmi povedené umístění. Loni skončili třetí, letos kvůli horšímu vzájemnému zápasu s HFK Olomouc na čtvrté příčce. Fanoušci hornického celku tak znovu pokoukávali po Gambrinus lize. Jak daleko má Baník do naší nejvyšší soutěže a o právě skončené sezoně jsme si povídali se sportovním ředitelem klubu Vítězslavem Hejretem.

Pane Hejrete, na úvod tradiční otázka, jak jste spokojen s účinkováním A týmu v soutěži?

Sezona pro nás dopadla velmi dobře. Šli jsme do ní s cílem umístit se v horní polovině tabulky, zapracovat mladší hráče a hrát dobré domácí zápasy.

Většinu cílů jste splnili…

Dá se říct, že tak ze dvou třetin. Čtvrtá příčka na vlastně děleném třetím místě o skóre za Olomoucí je vynikající. Podařilo se nám také zapracovat Jakuba Blažka na kraj obrany a Jakuba Dvořáka do branky. Zabudovávali jsme do sestavy i další mladé hráče jak z našeho regionu, tak přímo z Baníku Sokolov.

Co spadá pod třetinu cílů, které se nepovedly?

Úplně se nedařily domácí zápasy. Na podzim jsme se mohli vyhoupnout téměř na první místo tabulky, ale právě doma jsme měli sérii tří neúspěšných utkání. Velkou část jarních domácích zápasů potom ovlivnilo počasí, kdy jsme první tři zápasy odklízeli sníh, stejně jako na podzim s Pardubicemi, a pro poslední dvě utkání doma nám zase přívalové deště připravily velmi těžké terény, poklesly tím i návštěvy a kvalita zápasů byla nižší, než jsme si přáli.

Překvapil někdo z hráčů výrazně pozitivně?

Na podzim David Čada, který byl jako střední záložník nejlepším střelcem týmu. Celkově ale ne. Nemáme vyloženou hvězdu, o které můžeme říct, je to nejlepší střelec, nebo nejlepší hráč mužstva. Většinou hráči podávali standardní výkony, na základě toho také připravujeme kádr na další sezonu.

Jaké jsou největší změny v týmu?

Obecně je naší snahou kádr stabilizovat, včetně realizačního týmu. Ten zůstává celý včetně trenéra Aleše Jindry. Zachována je osa týmu s tím, že končí hráči, kteří se neprosadili, Pepa Dvorník a Jiří Mlika. Jiří Bertelman se rozhodl, že nechce prodloužit smlouvu.

Především na jejich posty tedy budete hledat náhrady…

Určitě na pozici brankáře. Dále jednoho až dva hráče na stopera, kde jarní část výborně odehrál Jan Hošek, byl nadstandardním hráčem druhé ligy (klub má zájem, aby v Sokolově pokračoval pozn. autora). Zapracovat tam chceme odchovance Ludvíka Tůmu, ale jeho zkušenosti nejsou tak velké, aby na něm střed obrany mohl být postaven.

Doplnit se budete snažit i záložní řadu…

Tam se o to snažíme již od odchodu Tomáše Pilaře. Hledáme konstruktivního záložníka se schopností dirigenta, tvůrce hry, myšlenky, a to nejen v zápase, ale i v tréninku.

Vody, ve kterých budete lovit, jsou také tradiční…

V záloze je to jedno, ale jinak se snažíme přivést jako každý rok mladé hráče, ať ze Sparty Praha, Plzně, nebo Olomouce, kteří jsou na úrovni mezi první a druhou ligou.

Takovým způsobem jste pomohli do velkého fotbalu Vladimíru Daridovi, který vám mimochodem dělá velmi dobrou reklamu…

A nejen on, i když Vláďa samozřejmě tu největší tím, že se dostal do národního týmu a je tam stabilním hráčem. Na jaře hrál například v Olomouci stabilně také náš bývalý stoper Šindelář. Udělali jsme si tak dobré jméno i na druhé straně republiky, kde nám dělají výborné renomé i Radoslav Látal s Jiřím Nečkem, kteří zde působili a vědí, jak to tady funguje.

Jak se vám zamlouvala hra Baníku?

Odehráli jsme řadu vynikajících zápasů jak na jaře, tak na podzim. Měli jsme dvě šňůry osmi zápasů bez prohry. Některá utkání se nám ale také příliš nepovedla, roli tam sehrály špatné terény, absence konstruktivního záložníka a další věci. Není to přímo kritika, ale tam chceme jít cestou zlepšení.

Co bylo hlavní zbraní sokolovského celku?

Máme v kádru čtrnáct patnáct vyrovnaných hráčů. Ve většině zápasů jsme byli lepším, nebo přinejmenším vyrovnaným soupeřem. Silnou stránkou je organizace hry to je doména trenéra. Rovněž hra celého týmu směrem do obrany, například velkou část utkání ve Znojmě jsme odehráli v devíti, asi 35 minut, a bez velkých problémů jsme si odvezli bod. Tam, kde jsme ale vedli 1:0, se nám nedařilo přidat druhou branku, nepodařilo se nám následně vytvořit si větší herní převahu. Výborná byla kondiční připravenost.

Přestávka mezi koncem minulé a začátkem nové sezony je přesně čtrnáct dní…

Příprava začne již 19. června a je také relativně velmi krátká, protože již 20. července nás čeká první kolo poháru, tedy potrvá necelých pět týdnů.

Kde se bude tým připravovat?

Začneme v domácích podmínkách, poté se přesuneme do Františkových Lázní a následně do Zruče u Plzně.

V přípravných zápasech nastoupíte proti zajímavým soupeřům…

23. června se ve Skalné utkáme s německým Aue (II. Bundesliga), o týden později v Berouně s mistrovskou Plzní.

Jak vypadá finanční zajištění klubu?

Je stabilní. Máme velkou jistotu ve vlastníkovi (Sokolovské uhelné pozn. autora), který nám poskytuje základní část, musíme ale konstatovat, že se prostředky shání každý rok podstatně hůře. Díky tomu, že hospodaříme bez dluhů a s určitou rezervou, tak se nám daří udržet stávající rozpočet, ale i nás čeká v drobných výdajích šetření. Zajištěni na novou sezonu jsme jako na tu skončenou.

Pohnula se někam stále omílaná rekonstrukce stadionu?

Vlastníkem celého areálu je město. V tuto chvíli je připravena studie na vyhřívaný trávník, tedy rekonstrukci celé travnaté plochy, položení vyhřívacího zařízení. Byl by to velký úspěch, kdyby se tohle příští rok podařilo zrealizovat. Zároveň pracujeme na osvětlení, které je druhým nejdůležitějším bodem. Přesný termín se ale slíbit nedá, nikdy to ani neděláme.

Co je největší překážkou?

Jednoznačně finance. Město nemá na starosti samozřejmě jen fotbal. Snažíme se o zprostředkování jednání města, kraje a vlastníka klubu. Navíc investice musí mít smysl, musíme mít zajištěné, že tady bude dlouhodobě stadion využíván pro nejvyšší soutěž, abychom tady neměli pomník jednoho roku v Gambrinus lize v podobě osvětlení a vyhřívaného trávníku za mnoho milionů korun, které tady na nás budou koukat. Vše musí být připraveno komplexně, včetně sportovní kvality.

To znamená?

S výjimkou Bohemians 1905 nikdo z klubů na postupových místech nebyl připraven na Gambrinus ligu dlouhodobě. Předtím se to povedlo Dukle Praha, tak daleko ale ještě nejsme.

V Sokolově proběhl před pár dny již podruhé finálový turnaj žákovské ligy U15, tentokrát dokonce s domácí účastí…

Je to velký úspěch a dobrá reklama jak pro klub, tak pro město. Kluby jako Baník Ostrava nebo Slovácko k nám jinak nepřijedou, teď měly možnost se zorientovat, kde se nacházíme, jak to tu vypadá.

Domácí patnáctka se neztratila, skončila nakonec na výborné třetí příčce…

Náš výběr U15 je stabilizovaný několik let, je to důsledek dlouhodobé práce. Je to náš typický produkt. Přestože tam jsou velmi talentovaní hráči, tak tam nejsou vyložené hvězdy, ale pracují jako tým. Je to historický úspěch baníkovské mládežnické kopané.

Jedna věc je zisk bronzových medailí, druhá potom trvale se usadit mezi špičkou v České republice…

Pokud budeme chtít jít dál a vytvořit konkurenceschopné prostředí vůči ostatním fotbalovým centrům, krajským městům, musíme to posunout ve spolupráci s krajem, vlastníkem a městem ještě dále. Vytvořit ještě lepší zázemí pro mládež, vylepšit spolupráci se školami, zvýšit takovou tu prestiž fotbalu, u mladých talentů zvýšit zaujetí, tak aby jim fotbal dával alespoň po nějakou dobu jednu z hlavních náplní života. Jinak jsme už teď na samé hranici možností, které máme.

Mimochodem, jak si vedou ostatní mládežnické výběry FK Baník Sokolov?

Naše dorosty jsou také na hranici svých možností. U19 hraje druhou nejvyšší soutěž, v horní polovině tabulky. Z hráčů, které tam máme, je minimum talentů, které mohou jít přímo do profesionálního fotbalu, musí to zkoušet oklikou přes ČFL anebo další kluby. Kategorie U16 a U17 hrají nejvyšší republikové soutěže ve spodních patrech, je to úplné maximum. U nich, stejně jako u žáků, se výsledky odvíjí také podle síly toho kterého konkrétního ročníku. Jsme přirozené centrum jen pro nejbližší okolí. V Teplicích, Plzni, Spartě nebo Slavii si stahují talenty z celé republiky, my jsme v tomhle limitovaní naším regionem.

Jak si vedou sokolovské přípravky?

Hodně se zlepšily, ale tam nás čeká nejvíce práce, hlavně co se týče potřeby kvalifikovaných trenérů.

Vy jste také podnikli cestu na výzvědy do prvoligové Olomouce. Jaké poznatky jste si přivezli?

Je to sportovní město se sportovní fakultou. Je tam ohromný potenciál mladých trenérů, v tomhle ohledu máme obrovskou rezervu. Kvalitu i zázemí chceme jednoznačně zlepšit.

Může vůbec město jako Sokolov, s přihlédnutím k velikosti, geografické poloze, ekonomické síle a vlastnímu charakteru, vystoupat do nejvyšších fotbalových pater?

Musíme se o to pokusit. Může se stát, že vše stabilizujeme na současné vysoké úrovni, a znovu musím opakovat, ve spolupráci s městem, vlastníkem a krajem se následně dostaneme ještě výše. Kvůli zaměření regionu, nedostatku vysokých škol, chybějícímu dálničního spojení a dalším vlivům je pro nás naše současné postavení určité maximum. Zároveň vidíme, že se po drobných krůčcích můžeme dostat ještě výše. Snažíme se v Sokolově vytvořit centrum fotbalu v kraji a v kooperaci s dalšími městy, Karlovými Vary a Chebem, se o to v dlouhodobém horizontu můžeme pokusit, ale samozřejmě nebudeme nikdy na úrovni stotisícových měst.