Vaječný likér s tepelně upravenými žloutky:

| Video: Youtube

Vaječný nápoj se pil už ve středověku

Říká se mu i eggnog nebo ajrkoňak. Kdy lidé vymysleli a začali pít vaječný likér? „Jeho tradice pití sahá až do středověku, kdy byl tento nápoj oblíbený hlavně mezi bohatými aristokraty. Chudí lidé si alkohol potřebný pro jeho výrobu zkrátka nemohli dovolit,“ uvádí web Akademie kvality.

Tento nápoj údajně vznikl ve středověké Anglii, kde si o velkých svátcích míchali směs ze smetany, vajec, medu a chleba, ale namísto rumu do ní přidávali víno nebo pivo.

Tento alkohol později vystřídalo sherry, ale když si nápoj začali připravovat kolonisté v Americe, z ryze úsporných důvodů sáhli po levném karibském rumu. Kromě jiných výhod se ukázalo, že se díky této lihovině nápoj tak rychle nekazí a vydrží déle.

Vaječný likér znali také ve Francii. Na dvoře krále Ludvíka IX. mu říkali lait de poule, tedy kuřecí mléko. Pil se i v Holandsku, kde si prý jeho prostřednictvím léčili právníci své unavené hlasivky, a proto dostal název Advocaat.


Nahrává se anketa ...

S vajíčky opatrně

Vaječný likér se dá pít vychlazený i v pokojové teplotě, může být tekutý i hustý jako pudink. Můžeme si jej přinést z obchodu, nebo se do jeho přípravy pustit doma a upravit si jej podle vlastní chuti.

Zkoušeli jste už někdy český míchaný nápoj s názvem Mozek? Připravuje se z vaječného likéru a griotky. Do skleničky nalejeme 40 ml griotky a do ní co nejpomaleji přiléváme stejné množství vaječného koňaku. A teď už jen sebrat odvahu a vypít něco, co vypadá jako mozek…

Je však důležité mít na paměti, že s vajíčky je nutné nakládat opatrně. Kdo zvolí recept s tepelně neupravenými žloutky, měl by používat jen vejce z veterinárně kontrolovaného chovu.

Žloutky se však dají pasterizovat – stačí je šlehat s cukrem ve vodní lázni, dokud směs nezhoustne.

Vaječný likér má také rád, když dostane čas na rozležení.

„Když vydržíte tři týdny neupíjet, stane se zázrak… Likér zhoustne, zežloutne, dospěje. Čím déle ho vydržíte v lednici skladovat, byť klidně už načatý, tím lepší jeho chuť i konzistence budou,“ píše Jana Florentýna Zatloukalová na svém blogu Kuchařka pro dceru.

Vláčná bábovka z vaječného likéru:

Tradiční vaječný koňak

Tento vaječný koňak se vždy podaří. Ale důležité také je, kam jej uložíte. Správné skladování totiž zázračně prodlužuje jeho trvanlivost.

„Nikdy byste vaječný likér neměli skladovat v kuchyňské spíži, zejména pokud je již otevřený, ale naopak v lednici. Dbejte na to, aby byla láhev chráněna před světlem, o přímém slunci nemluvě,“ upozorňuje časopis Vlasta.

Co budeme potřebovat:

  • 6 žloutků
  • 500 ml smetany na vaření
  • 300 ml tmavého třtinového rumu
  • 1 vanilkový lusk
  • 250 g cukru moučky

Postup:

  • Do rendlíku vlijte smetanu. Vanilkový lusk podélně rozřízněte, příborovým nožem vyškrábněte semínka a vsypte do smetany.
  • Pak přidejte prázdný lusk a pomalu zahřejte těsně pod bod varu. Nechte alespoň hodinu odležet.
  • Žloutky vyšlehejte s cukrem do světlé, nadýchané pěny.
  • Ze smetany vyjměte prázdný lusk a přes sítko ji vlijte ke žloutkům. Zašlehejte ji, pak přilijte rum a znovu pořádně prošlehejte.
  • Likér většinou trochu napění, proto je dobré nechat jej v chladu odstát do druhého dne.
  • Pak nápoj vlijte do čisté vypařené láhve a uchovávejte v lednici.