Podle slov velitele Jaroslava Smoligy jsou se svým počtem spokojeni, ačkoliv nemají nouzi o zájemce, kteří by rádi rozšířili jejich řady. „Rozšíření naší jednotky rozhodně neplánujeme, ačkoliv se nám hlásí 1 až 2 zájemci do půl roku. Většinou mladí kluci, kteří si zde můžou přivydělat při škole. Oloví je ale malé město. Jen za oblečení a vybavení pro jednoho hasiče zaplatíme okolo 110 tisíc korun.,“ říká Jaroslav Smoliga.

Nedávno dobrovolní hasiči v Oloví získali dotaci od Karlovarského kraje. Za obdržené peníze nakoupili šest nových dýchacích přístrojů značky Dregr a nový přetlakový ventilátor. Rozšířili tak své vybavení, původně měli jen šest starších dýchacích přístrojů typu Saturn.

„Jsme vlastně takové Technické služby v převlečení,“ žertuje Smoliga. Nejvíce totiž dobrovolné i profesionální hasiče zaměstnávají nikoliv požáry, ale technické zásahy (živelné pohromy, nehody, nebo třeba otevírání zamčených bytů a odchyt obtížného hmyzu i psů).

Těmto povinnostem odpovídá i jejich technické vybavení. Jednotka JPO II vlastní například plovoucí čerpadlo, kalové čerpadlo, elektrocentrálu a také vysavač určený k odchytu výše uvedeného obtížného hmyzu.

V současné době prodávají hasiči starou cisternu a čekají na novou techniku, kterou jim vyrobí v THT Polička. „Není to levná záležitost, nová cisterna vyjde na 6 milionů korun,“ konstatuje velitel jednotky Smoliga.

Zajímavostí hasičů z Oloví je jejich rodinná tradice. Často se v jednotce potkávají otci a synové. „V naší jednotce slouží i můj o čtrnáct let mladší bratr Gabriel Smoliga a jeden ze synů našeho bývalého velitele. Jeho druhý syn je dokonce na hasičské škole,“ říká Jaroslav Smoliga.

Dokonce i současný starosta města Oloví je bývalý hasič, konkrétně velitel dobrovolných hasičů. Podle Jaroslava Smoligy se hned po konci funkčního období vrátí na svůj post velitele.