Minulý rok měli vintířovští dobrovolní hasiči nejvíce výjezdů za poslední léta. „Vyjížděli jsme k požáru unobuněk, kontejnerů a asi čtyřikrát hořel les,“ řekl starosta SDH Vintířov Jiří Leňka. Sbor čítá 26 hasičů, ale jen 9 z nich je ve výjezdové jednotce. Dle slov svého starosty fungují dobrovolní hasiči z Vintířova jako výjezdová jednotka teprve 4 roky.
„Sbor dobrovolných hasičů organizuje také kulturní akce. „Děláme každoročně den dětí, turnaj v malé kopané, pálení čarodějnic a 24. srpna od 17 hodin i country sešlost,“ konstatoval starosta.

Výše zmíněného turnaje v malé kopané se každý rok zúčastní 7 týmů, jeden z každé hasičské jednotky. Letos si odnesli cenu pro vítěze domácí. „Kdyby se nám takhle dařilo i v hasičských soutěžích, bylo by to super,“ říká Leňka.

Co se vybavení týče, vlastní jednotka dvě hasičská auta. Jedno, zakoupené v roce 2004, používají k výjezdům a druhé, starší, se uplatní už jen při hasičských závodech a soutěžích. Dále k jejich nezbytnému vybavení patří například elektrocentrála, vysokotlaková hadice anebo motorová pila. Avšak nemají potřebné vybavení, aby mohli jezdit k autohaváriím.
„Rozpočet získáváme od obce a platíme z něj elektřinu, naftu a podobně. Máme ale také pluh a v zimě pomáháme s údržbou silnic,“ říká člen SDH Jan Kubeš. Garáže, kde obě auta i pluhové vybavení stojí, mají hasiči společné s technickými službami. Hned vedle nich je jejich klubovna a šatna zároveň. „Máme tu jak oblečení na výjezdy, tak trofeje z různých soutěží. Každý týden se tu pravidelně scházíme,“ říká Leňka.

Ačkoliv mají plný počet, k dobrovolným hasičům z Vintířova se každý rok hlásí někdo nový. „Každý rok přicházejí noví zájemci, ale naše stavy už jsou bohužel plné,“ říká Jan Kubeš.

Vintířovští vyjíždějí nejvíce k požárům a také ke spadlým stromům nebo k likvidaci škodlivých látek. „Co se akcí týče, loni jsme například na hornickém dni předváděli hašení auta. Chodovští hasiči ho zapálili a my jsme pak ukazovali, jak se hasí,“ dodává Kubeš.

Adéla Kamenská