Dobrovolní hasiči v Chodově ve spolupráci se strážníky městské policie připravují na druhou polovinu dubna zkoušku průjezdnosti ulic a silnic ve městě. Reagují tak na stále častější nedodržování zákona o silničním provozu, kdy vozidla stojí v cestě a překážejí záchranným složkám v dojezdu na místo zásahu.

„Stále častěji se potýkáme s problémem, že kvůli špatně zaparkovaným autům nemůžeme projet k zásahu. Chápu nelehkou situaci ohledně parkování ve městě, ale průjezdnost musí být zajištěna," řekl velitel chodovských dobrovolných hasičů Jiří Kiss.Podle něj špatně a nevhodně zaparkovaná auta, především v sídlištní zástavbě mezi domy, komplikují zásahy nejen záchranným složkám, ale také technickým službám, které právě v těchto týdnech čistí město.

Do ulic tak v nejbližších dnech vyjede za doprovodu chodovské městské policie hasičské auto. Tam, kde neprojede, budou zasahovat strážníci a odtahová služba.
Akce má především preventivní charakter, nicméně nezodpovědní řidiči mohou očekávat i citelné sankce.
V Chodově přijde odtažení vozidla na 800 korun a parkování na odstavné ploše na 100 korun. Samotná pokuta může dosáhnout výše až dvou tisíc korun.

„Při stání vozidla musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 metry pro každý směr jízdy," připomněl motoristům znění zákona Jiří Kiss.
Podobné jízdy provádí i nedaleký Sokolov. „Společně s hasičskou cisternou jezdí v předem neurčených termínech ulicemi Sokolova i městští strážníci. Pokud bude někdo parkovat takovým způsobem, že vážně ohrozí průjezd záchranářů, strážníci vozidlo nechají odtáhnout," řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

V případě požáru a záchrany lidských životů mohou být volné metry rozhodující. Jinak totiž musí hasiči nastavovat hadicové vedení a to je další zdržení během případného výjezdu.

Autoři: Cichocki Roman , Polák Martin