Třináct dobrovolníků tvoří zásahovou jednotku březovských hasičů, kterou krajský dispečink v případě potřeby vysílá k požáru. Spadají pod ně také obce Dolní Rychnov a Těšovice.

Hasiči mají k dispozici dva cisternové vozy a očekávají zde vyprošťovací zařízení, díky kterému mohou zachránit více lidských životů.

„Dobrovolní hasiči z Březové jezdí na školení do Mladé Boleslavi, kde se naučí obsluhovat toto zařízení. To by mělo být poté k dispozici i u nás. Výhodu spatřuji v tom, že budeme moci jezdit k dopravní nehodě sami a pomoci tak lidem v nouzi. Dosud vlastnili vyprošťovací zařízení pouze profesionálové ze Sokolova, takže se zase zvýší šance na záchranu životů lidí,“ řekl velitel zásahové jednotky SDH v Březové Jaroslav Pudil.

Jak dále dodal, v loňském roce měli 47 výjezdů a jednalo se především o požáry, technické havárie nebo živelní pohromy. „V srpnu roku 2002 jsme zasahovali při povodních v Mělníku,“ dodal Pudil.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete ZDE.

Komu se zde hodně věnují, jsou děti. Je jich zde 23 od první do šesté třídy. V kroužku mladých hasičů jsou ve dvou věkových kategoriích chlapci a děvčata.

„Dívky tvoří zhruba polovinu kroužku,“ řekl vedoucí mladých hasičů Tomáš Katzer. Ten při naší návštěvě piloval s dětmi požární útok na chystané páteční závody. Jsou unikátní v tom, že jsou noční. „Snažím se dětem ten stereotyp, kdy trénujeme na závody, nějak zpestřit. Noční závody, kdy mají osvětlenou pouze mašinu a terče, jsou pro ně zážitkem,“ pokračoval Katzer.

O podpoře města svědčí mimo jiné i fakt, že po loňských nočních závodech neváhal starosta Březové Miroslav Bouda přijít předat ceny mladým hasičům ve dvě hodiny ráno. Děti mají také k dispozici klubovnu, v zimě tělocvičnu, aby mohly trénovat.

Za celoroční dřinu jim je odměnou letní tábor, jehož pořadatelem je vedoucí mladých hasičů. Děti, které mají trénink dvakrát týdně po celý rok, mluví o kroužku nadšeně a blížící se závody jsou znát z jejich zarputilosti při tréninku požárního útoku.

„Do kroužku mladých hasičů jsem se přihlásila, protože kamarádky říkaly, že je to tady fajn. Tak jsem to zkusila a musím říct, že mě to baví také. Jsem tu asi rok a baví mě tréninky i závody,“ řekla jedenáctiletá Veronika Pudilová z Březové.

Jeden z mladších hasičů souhlasně kýval hlavou. „Chodím do kroužku již čtyři roky a baví mě to opravdu hodně. Rád trénuji, ale závody jsou ještě mnohem lepší,“ sdělil rozhodně devítiletý Jan Wahlich z Březové.