Loni hořela v Elektrárně Tisová u Sokolova administrativní budova. Včera ráno došlo k úniku kyseliny chlorovodíkové. Co to bude příští rok? To se prozatím neví. Jde totiž o náměty ostrých cvičení, která mají zjistit, jak budou reagovat na nenadálé situace nejen hasiči, ale i zaměstnanci podniku.

„Přítomní odborníci měli možnost v průběhu zhruba dvou hodin poznat, jak jsou zaměstnanci elektrárny připraveni na nenadálé havarijní situace. Z hlediska zapojení ostatních hasičských jednotek šlo o největší cvičení na klasických elektrárnách Skupiny ČEZ," řekla mluvčí energetiků Michaela Jirovcová.

Na místě zasahovaly dvě jednotky hasičů. Podnikovým z elektrárny přijeli pomoci kolegové z nedaleké sokolovské stanice. Zaměstnanci elektrárny byli informováni rozhlasem o havárii a okolí úniku bylo uzavřeno.

„Prvně bylo zapotřebí ohraničit prostor a evakuovat osoby, které se dostaly do oblasti úniku kyseliny chlorovodíkové. Poté hasiči provedli natažení vodních clon, aby případný mrak z kyseliny nepronikal do prostoru elektrárny. Pak začala stavba nástupního prostoru a dekontaminace a nakonec samotný zásah hasičů, kdy skrápěli oblak kyseliny do té doby, než přestala být nebezpečná," přiblížil akci velitel elektrárenských hasičů Libor Malý. 

Skupina ČEZ provádí podobná cvičení na všech svých elektrárnách každý rok. Celkem jich je 23. „Cvičení probíhají na 14 klasických a 9 vodních elektrárnách. Před Tisovou jsme například cvičili zásah na Orlíku, kde hasiči slaňovali po hrázi. Snažíme se obměňovat náměty cvičení. Vloni zde v Tisové hořela administrativní budova, letos to byl únik nebezpečné kyseliny chlorovodíkové," dodala Jírovcová.

„Havarijní cvičení na elektrárně Tisová prověřilo velmi dobrou koordinaci všech zúčastněných subjektů při simulované mimořádné ekologické události. Důležité poznatky a zjištění, které z cvičení vyplynuly, budou následně promítnuty do příslušné dokumentace Požární ochrany a Havarijního plánování," shrnul havarijní cvičení specialista útvaru Havarijní připravenost ČEZ, a.s., Josef Tisoň. 

„Cvičení pro obě zasahující jednotky požární ochrany naplnilo očekávání a již začala předběžná jednání o přípravě dalšího cvičení, avšak na jinou technologii v Elektrárně Tisová. Podobná cvičení bývají vždy velkým přínosem pro zúčastněné jednotky," doplnil vedoucí pobočné stanice HZS z útvaru požární ochrany ETI Libor Malý.

Elektrárna Tisová leží v západní části Sokolovské pánve mezi Krušnými horami a Slavkovským lesem. Je nejzápadněji situovaným energetickým zdrojem ČEZ, a. s., a patří k nejstarším hnědouhelným elektrárnám.