Pane trenére, jak jste byl spokojený s letošní sezonou?


Spokojený můžu být jen částečně. Sezonou jsme postupovali v určitých vlnách. Začátek jsme neměli nejlepší, poté jsme ale udělali sérii vítězných zápasů. Střídala se nám lepší období s horšími. V jednu chvíli jsme se dokonce přibližovali šestému místu, poté přišla neúspěšná série, začali jsme se strachovat o desítku a došlo ke změnám. Nakonec jsme se dostali do předkola, což posun oproti minulé sezoně je, ale všichni jsme si přáli dostat se dál. Mužstvo jsme na to poskládané měli.

Myslíte, že z hlediska své kvality mělo mužstvo na lepší umístění? Určitě jste disponovali zkušenějším kádrem než třeba Slavia.
Myslím si, že mužstvo mělo na víc než předkolo. O Slavii se pořád píše, s jak mladým mužstvem hraje. Hodně se mluví o Jaškinovi, ten je podle mě výjimečný hráč, který bude na draftu hodně vysoko. Možná ho v extralize už příští rok ani neuvidíme. Slávistický kádr má velkou kvalitu, výborného brankáře a jednu z nejlépe poskládaných obran. Byl to silný soupeř, a jak se ukázalo, asi bude trápit i Liberec. Určitě se ale postoupit dalo, všechny zápasy byly podle mě vyrovnané.

Před sezonou jste chtěli zlepšit především domácí výsledky.V KV Areně jste ale nakonec nasbírali stejně bodů jako loni, spokojený tedy asi být nemůžete…
Je to věc, která nás trápí nejvíc. S nadsázkou, lidi doma nechtějí vidět ani tak hezký hokej jako spíše tříbodové vítězství. Je to náš velký dluh vůči divákům. Prožil jsem zde už polovinu loňské sezony, kdy byl náš herní projev doma ještě horší než letos a výsledkově to vyšlo nastejno. Celé je to spíše o psychice. Kluci v tomto prostředí pořád nevěří tomu, že pokud vedou, mohou zde i vyhrát.

Jak hodnotíte přínos posil, které před sezonou dorazily? Třeba Rusové ani Finové se v sestavě příliš neuchytili.
U zahraničních posil je to vždycky těžké. Nemyslím si, že by k tomu mělo dojít, ale pokud by nějací hráči opět měli přijít, budu tlačit na to, aby zde strávili celou letní přípravu. Když se vám hráč v mužstvu objeví v srpnu, nikdy nevíte, jak na tom bude kondičně. Konkrétně u těchto čtyřech se ukázalo, že na tom byli velice špatně, a jejich přínos pro mužstvo byl nulový. Tři odešli hned. Petri Kokko určitě býval kvalitní hráč, ale po dosti vážném zranění už kondici dohnat nedokázal a postupem času vypadl ze sestavy. Pokud bychom v sestavě měli mít cizince, musí to být hráči pro první dvě lajny, a to tito čtyři bohužel nesplnili.

Trochu za očekáváním fanoušků zůstali také Gřegořek a Sailer. Jak jste byl s jejich výkony spokojen?
O výkonech jednotlivých hráčů si s generálním manažerem ještě budeme povídat, nechtěl bych proto předtím jednotlivé hráče hodnotit přes média. Výkony obou jmenovaných byly střídavé.

Relativně nejvíc toho nakonec předvedl mladík, od kterého se tolik nečekalo. Zajistil si Tomáš Klíma místo v základní sestavě pro příští sezonu? Na čem musí ve svém věku ještě zapracovat?
Tomáš ukázal, že kvalitu má. Teď je na něm, aby dobře pracoval v letní přípravě. Největší rezervy zatím má v taktickém myšlení. Přece jen je to mladý hráč a mezi dospělými ještě potřebuje odehrát spoustu zápasů. Jeho obrovskou předností je střela zápěstím, což ukázal v play–off. Čtyři góly v play–off, to je na jeho věk dobrý počin. Rozhodně ale nemá nic v kapse, hlavně nesmí sklouznout k tomu, že bude žít z těchto pár povedených zápasů.

V průběhu sezony jste nahradil Antonína Stavjaňu na pozici hlavního trenéra. Jak vám v tom období bylo?
Bylo to velké překvapení, nikdo z nás to nečekal. Vedení klubu tak rozhodlo a já jsem za důvěru byl samozřejmě rád. Situace týmu v té chvíli byla hraniční. Úkol, který jsme dostali, se nám nakonec podařilo splnit. Doufám, že se s vedením domluvíme, abychom v té práci mohli pokračovat.

Pamatuji si, že jste byl zklamaný, když jste po odchodu Zdeňka Venery nedostal důvěru jako hlavní kouč. Bral jste proto své letošní jmenování jako malou satisfakci?
Jako satisfakci jsem to nebral. Abych pravdu řekl, po stříbrné sezoně jsem tím skutečně byl trochu zaskočený. Stejně jako při letošní výměně trenérů, i tenkrát se management klubu nějak rozhodl. Takový už prostě je hokejový život.

Za asistenta jste si vybral Martina Pešouta, proč zrovna jeho?
Martin je kvalitní trenér, který má hodně zkušeností z mládežnických reprezentací i dospělého hokeje. Jedním z hlavních důvodů, proč jsem se takto rozhodl, byla jeho dobrá znalost zdejšího prostředí. Když přijde trenér, který mnoho kluků zná, je to vždy snazší. Neměli jsme prostor na to, aby se tu někdo rozkoukával, potřebovali jsme začít hrát hned, protože naše situace nebyla zrovna růžová. Hodnotím to jako dobrou volbu.

Tým jste dovedl do předkola proti Slavii. Byla Slavia lepší, nebo jen využila výhody domácího prostředí?
Asi máte pravdu s tím domácím prostředím. Ačkoli i na Slavii jsme odehráli dobré zápasy, především ten první, který jsme bohužel ztratili po zbytečných vyloučeních. My jsme paradoxně domácí zápasy zvládli, i když v tom prvním to vypadalo, že už nám sezona skončí. Doufám, že si těmito zápasy kluci dokázali, že se v KV Areně vyhrávat dá.

V předkole jste mohli narazit i na Plzeň. Vy jste si ji asi přál více, že?
S Plzní jsme skutečně eventuálně mohli hrát a už na konci základní části jsem říkal, že bych si asi více přál ji. Její kádr byl užší a méně vyrovnaný než kádr Slavie, což se nakonec i ukázalo.

Vyřazení Plzně Litvínovem pro vás tedy překvapení nebylo?
Výsledek jsem trochu očekával, ne však, že to skončí 3:1. Myslel jsem, že to bude trochu tužší boj.

Jaký byl program mužstva po vyřazení v předkole?
Ve středu jsme byli na našem stadionu, řekli si pár věcí a udělali regeneraci. Teď se ještě na čtyři dny sejdeme, abychom hráče ze zátěže vypustili pozvolna a nebyl to pro ně takový náraz. Trénovat budeme na ledě a při hezkém počasí se půjdeme proběhnout ven. Poté dostanou hráči volno. Letní příprava začne po Velikonocích 26. dubna.

Oproti předchozím třem sezonám skončily hráčům zápasy o měsíc dřív. Jaký to může mít vliv na letní přípravu?
Samozřejmě bychom raději ještě hráli. Předchozí tři sezony byly ale hodně dlouhé, jak obě finálové, tak i loňská, kdy téměř do posledního kola play-out nebylo rozhodnuto. Spousta hráčů dohrávala s různými většími či menšími zraněními, o kterých ani diváci nevědí. Tyto šrámy potřebují doléčit, a volno jim proto přijde vhod. Důležité je, aby všichni mohli absolvovat letní přípravu v plném zatížení a neomezovaly je nějaké zdravotní problémy.

Předpokládám, že bratři Klímové a Rohanové ještě po sezoně nemají a zahrají si play-off za juniory?
Je to v kompetenci Karla Mlejnka (trenér juniorů, pozn. red.). Hráče jsme mu samozřejmě dali k dispozici. Jejich start je limitovaný i věkem, protože starších hráčů mohou nasadit jen určité množství. Osobně si ale myslím, že by bylo lepší, aby si play-off zahráli kluci, kteří je sami vybojovali a v příští sezoně budou pokračovat v juniorech. Bude to pro ně další cenná zkušenost.

Máte už jasno, zda zůstanete hlavním trenérem i v příští sezoně? Máte zájem v Karlových Varech pokračovat?
Zájem ze strany vedení klubu je a ústní dohoda už existuje. Zítra bychom si měli sednout a záležitost dořešit. Zájem je i z mojí strany. Vždycky jsem říkal, že ve Varech jsem spokojený, že je to tu pro mě srdeční záležitost. Mužstvo máme pracovité, kluci jsou i lidsky dobří, takže nemám vůbec žádný problém pracovat s nimi dále.

Podílíte se nyní na budování nového kádru, nebo je tato práce zcela v kompetenci pana Vaňka?
Spolupracujeme na tom spolu. Už v průběhu sezony jsme se hodně snažili sehnat náhradu za Davida Hrušku, kterou všichni očekávali. S plnou odpovědností mohu fanouškům říci, že práce na tom byla veliká. Dost intenzivní jednání jsme vedli se čtyřmi hráči, ani jedno bohužel nakonec nevyšlo. Budťo z jednání odstoupil sám hráč, nebo jsme se nedohodli s jeho klubem. Nyní se chceme pokusit sehnat kvalitní spoluhráče k Lukáši Pechovi. Myslím si, že po odchodu Davida jsme tam měli velkou mezeru.

Máte už představu, jak hodně se mužstvo před letní přípravou změní?
To je zatím těžké říct. Jednou otázkou jsou finance a druhou možnosti hráčského trhu. Musíme počkat, jací hráči se na trhu objeví a kdo z nich bude ochotný do Varů přijít.

Mluvíte o financích, zde se asi budete v příští sezoně muset uskromnit?
Určitě. Takové signály jsou a myslím si, že to nebude jen náš případ. Podle mě se to bude týkat celé extraligy, protože peníze ubývají. Půjdeme tedy dál cestou našich odchovanců, kteří hrají v první lize nebo v mužstvu juniorů. Jsem zastáncem toho, aby dostávali příležitost i v extralize. Někteří se v sestavě objevili už letos a žádný z nich mě nezklamal. Pokud prokážou výkonnost a budou pracovití v tréninku, budu se zasazovat o to, aby prostor dostávali i nadále.

Na hranici sestavy balancovalo několik mladých útočníků, například Tomáš Rohan, Michal Vachovec či Lukáš Klíma. Má některý z nich na to, aby celou příští sezonu odehrál v A týmu?
Na začátku března nemůžu nikomu slibovat, že za nás odehraje celou sezonu. Všichni s námi určitě půjdou do letní přípravy a v přípravných utkáních dostanou dostatek prostoru na to, aby prokázali svou kvalitu. Například Michal Vachovec patří k těm, kteří by v příští sezoně měli dostávat prostor. Musí však dobře pracovat v létě.

Budete tyto hráče preferovat před starší generací mladíků, kam patří David Zucker či Pavel Kuběna?
Zrovna Pavel Kuběna s Davidem Zuckerem dostávali v poslední době šance hodně střídavě. Třeba letos toho za áčko odehráli minimum. Oba jsou pořád mladí, ale nějaké zkušenosti už mají, takže nějaký prostor se pro ně určitě najde. Právě třeba s Michalem Vachovcem by se mohli dobře doplňovat.

Máte mezi juniory vyhlídnuté další talenty, které chcete v letní přípravě vyzkoušet?
Ještě to musíme domluvit s trenéry mládeže, kam jednotlivé hráče umístíme. Každopádně v hledáčku mám několik hráčů, kteří by s námi přípravu absolvovat mohli.

Michal Slavík