Rozhodnuto. Do Sokolova přijede Slaný. Sportovně technická komise Českého svazu ledního hokeje po horečných jednáních včera až v odpoledních hodinách rozhodla o uznání protestu celku UHK Lev Slaný. Mužstvu HC Vrchlabí tak byly kontumovány kvůli neoprávněnému startu hráče všechny zápasy kvalifikační skupiny B. Celek Slaného se tak stal spolu s Táborem vítězem českých kvalifikačních skupin. Vzhledem k bližší geografické vzdálenosti bude soupeřem Baníku právě tým UHK Lev Slaný. 

Série hraná na dvě vítězná utkání začíná dnes v Sokolově. Odveta je na programu hned v neděli na ledě soupeře, případný rozhodující třetí zápas se opět odehraje mezi sokolovskými mantinely.

Hokejisty Baníku tak čekají nejdůležitější zápasy za posledních třináct let. Právě před třinácti lety, v sezoně 1998/1999, totiž hájil Sokolov dva roky  po sestupu z první ligy svou druholigovou příslušnost proti celku Hvězda Praha.

A jak už to bývá, i tato baráž přinesla řadu pochybností. V prvním zápase na domácím ledě Sokolov v poklidu dlouho vedl, ale nakonec skončil zápas překvapivou remízou 6:6, když v závěru Baníku došel dech a také výkon brankáře Hamrly nebyl právě optimální, když z celkem dvanácti střel pustil rovnou šest za svá záda.

V odvetě potom sokolovští hokejisté zvítězili po bojovném výkonu 4:1, i když nutno podotknout, že pražská Hvězda neměla nejmenší vůli postoupit do vyšší soutěže.

Hokejisté Baníku mohli před třinácti lety počítat také s mohutnou podporou svých příznivců. Na domácí  zápas dorazily tři tisícovky fanoušků a Sokolováci vyjeli podpořit svůj tým v hojném počtu i do Prahy,  kde hnali svůj tým po celý zápas neúnavně dopředu. Po závěrečné siréně potom oslavili záchranu soutěže spolu s hokejisty na ledové ploše.

Zdá se, že hokejové město nenechá svůj tým přes matné výsledky ve „štychu“ ani tentokrát. Nejen na sociálních sítích se sokolovští příznivci znovu mobilizují a na stadion zřejmě zavítají i sváteční diváci. „Ukažme že jsme hokejové město, vytvořme našim hokejistům  skutečně domácí prostředí a společně zachraňme druhou ligu,“ zní výzvy v diskuzích.  „Věříme, že to nedopustíte,“ přidávají se bývalí hráči hornického klubu, ostatně pád do krajského přeboru se Sokolovu povedl naposledy před více než čtyřiceti lety. 

Baníku tedy znovu teče do bot a zdá se, že sokolovské veřejnosti není osud hokeje lhostejný. Navíc klub jako omluvu fanouškům za nepovedenou sezonu zrušil na zápasy baráže vstupné – na hokej se tak půjde v Sokolově zadarmo.

Odhodlání zní i ze sokolovské kabiny. „Určitě budeme rádi, když nás přijde podpořit co nejvíce lidí, dáme do toho všechno, abychom druhou ligu zachránili, budeme bojovat,“ slibuje kapitán Václav Dobřemysl, který je společně se Zdeňkem Soprem jediným současným hráčem Baníku, který byl před třinácti lety u záchranářských prací. „Kádr byl tenkrát úplně jiný. Byli tady hráči, kteří hráli deset let první ligu. My jsme byli teprve bažanti, ale teď to bude stát právě na nás,“ srovnává Dobřemysl. 

Sokolov nastoupí prakticky v plné síle i s karlovarským juniorem Funkem, obranu posílí i mostečtí Kuncl s Brožovským, které v útoku doplní severočeské duo Vrtek, Divíšek. „Co se týče kvality kádru, hokejovosti, tak bychom na tom měli být lépe než soupeř. Na druhou stranu jsme už šest týdnů nehráli zápas, hosté budou rozehraní. Bude to těžké, baráž je nevyzpytatelná,“ ví dobře kapitán Václav Dobřemysl.