Domácím se povedl vstup do utkání. Už ve druhé minutě a ve dvojnásobné přesilovce se po střele Ondřeje Němce prosadil kapitán Václav Skuhravý. Domácím tento gól nalil krev do žil, protože do utkání vstupovali hodně nervózní. „Nesmíme se bát. Musíme zapomenout, že se nám začátky nedaří a jít za vítězstvím,“ poznamenal před utkáním František Skladaný.

Jihočeši však v 15. minutě vyrovnali. Při signalizované výhodě se prosadil Lukáš Květoň střelou nad Mensatorovo rameno.

Ve druhé třetině se diváci dočkali tří branek. Nejprve Milan Hluchý v čase 22:02 tečoval v přesilovce střelu Němce. Když ve 32. minutě rozjásal karlovarské ochozy Pavel Kuběna, tak všichni přítomní začali věřit, že tři body po dlouhé době zůstanou domácím. Jenomže ve 37. minutě vstřelil kontaktní gól Květoň a drama pokračovalo.

Tak jako se povedl domácím vstup do zápasu, tak se vedlo svěřencům Pavla Hynka na začátku třetí části. V čase 41:30 využil třetí přesilovku Václav Pletka a když o minutu a pětadvacet vteřin později přidal pátou branku, svoji druhou, Pavel Kuběna, už nebylo o vítězi pochyb.

V posledních několika minutách podržel své spoluhráče Lukáš Mensator a fanoušci Energie oslavili vítězství mexickou vlnou.

Mensator: Vítězství jsme vydřeli

Nové trenérské dvojici Pavel Hynek – Václav Baďouček se tak premiéra podařila na výbornou. „Podle mého byly rozhodujícím faktorem přesilovky. Dokázali jsme využit hned tři a to je velice slušné,“ přiznal po utkání Pavel Hynek.

Brankář Lukáš Mensator zase mluvil o bojovnosti. „V Litvínově i proti Budějovicím jsme vítězství vydřeli. To jsme hráli poslední dva roky a musíme se k tomu zase vrátit,“ konstatoval karlovarský gólman, který si připsal svoje první letošní extraligové vítězství na domácím ledě.

Souboj Energie a Mountfieldu byl v mnoha rovinách pojat jako bitva Pavla Hynka a Františka Výborného. Donedávna spolukormidelníků pražské Sparty. „Já jsem to tak nebral. Mé myšlenky směřovaly k tomu, abychom vyhráli,“ vyvracel kouč Výborný fámy.

„Popovídali jsme si před zápasem, ale během utkání jsem se věnoval jenom své práci,“ doplnil Pavel Hynek.

Na konci samotného utkání měl ale karlovarský gólman Mensator hodně práce. Při vyloučení Jána Muchy v 57. minutě mu bylo horko. „To se mi povedlo. Ale jinak se chytá za stavu 2:2 a jinak za stavu 5:2. Byl jsem hodně v klidu a nemusel jsem si připouštět myšlenky, že kdybych dostal gól, tak můžeme znovu prohrát,“ dodal.

Karlovarskou Energii čeká další extraligové utkání v neděli. Představí se na ledě „indiánů“ z Plzně. Utkání začíná v 17.30 hodin. (jč)

K. Vary – Č. Budějovice 5:2

Třetiny: 1:1, 2:1, 2:0. Muž zápasu: Pavel Kuběna. Branky a nahrávky: 2. Skuhravý (Němec, Tribuncovs), 23. Hluchý (Němec), 32. Kuběna (Dej), 42. Pletka, 44. Kuběna (Zaťovič) – 15. Květoň (Mikeska), 37. Květoň (Mikeska). Rozhodčí: Souček, Turčan – Pavlovič, Rozlílek. Vyloučení: 7:11. Využití: 3:0. Diváci: 4749.

K. Vary: Mensator – Němec, Brňák, Parýzek, Mucha, Hájek, Prošek, Tribuncovs, Dobroň – Hluchý, Kuběna, Pech, Košťál, Skuhravý, Zaťovič, Kristek, Kumstát, Melenovský, Dej, Pletka, Skladaný. Trenér Hynek.

Č. Budějovice: Turek – Ptáček, Gřegořek, Melichar, Snopek, Macháček, Poživil, Hudec – Micka, Vak, Veselý, Gulaš, Mikeska, Květoň, Melichárek, Šimánek, Hřebejk, Kotrla, Mertl, Sailer. Trenér: Výborný.