Extraligový klub zesiluje tlak na město, aby mu zvýšilo dotaci o sedm milionů. Město totiž klubu přislíbilo pouze 11,3 z původního příspěvku 12,8 milionu. Na podporu svých požadavků HC Energie organizuje petici a svolává demonstraci na jednání zastupitelů 25. ledna.

Podle Romana Malečka, jednatele KV Areny, hala bez hokeje fungovat nemůže. „Odchod klubu by znamenal velký problém. Hala byla od počátku stavěna jako zázemí pro hokejový klub. Mohli bychom ji využít i pro další sporty, například pro tenis nebo basketbal, ale znamenalo by to velké komplikace,“ uvedl Maleček. Vzápětí ale zdůraznil, že město působení extraligového klubu v KV Areně dotuje. HC Energie sice za nájem platí kolem jedenácti milionů korun, ale provozní náklady s tím spojené jsou o šest až sedm milionů vyšší. „Vyložme karty na stůl. Město vám vytouženou halu postavilo, a vy teď chcete odejít? Narovnejme tedy ekonomické vztahy. Ještě jsem neslyšel, že by funkcionáři klubu také chtěli něco ušetřit. Pokud argumentují krizí, je třeba si snížit platy,“ konstatoval Maleček.

Generálnímu manažeru Miroslavu Vankovi ale vadí, že například Karlovarskému symfonickému orchestru město peníze přidalo, zatímco HC Energii příspěvek pokrátilo. „Proč si KSO nesežene sponzory a platí je město? Proč se do jeho financování nezapojí lázeňské subjekty?“ argumentoval.
Na to ale rezolutně zareagoval primátor Kulhánek. „KSO je naše příspěvková organizace, ne soukromý klub, a sponzory si shání také. Těleso tvoří součást kulturního zázemí města a zvyšuje jeho prestiž. My chceme zachovat formát klasického symfonického tělesa. Karlovy Vary jsou významným lázeňským městem a my se snažíme, aby jeho atraktivita neupadala. To by mělo negativní dopady na návštěvníky a obyvatele. Lázeňství je ve městě největším zaměstnavatelem,“ zdůraznil.

Hokejový klub hospodaří s rozpočtem kolem 120 milionů korun a v mírné ztrátě je každý rok. Nižší podporu pro příští sezonu poskytne také generální partner Sokolovská uhelná. O kolik, to Vaněk neupřesnil.

Primátor Kulhánek odmítl i Vaňkovu připomínku, že je krize a že také klub HC Energie se potýká s nedostatkem finančních prostředků od sponzorů. „Nemůžeme si na svá bedra brát současnou ekonomickou krizi v soukromém sektoru. Recese dopadla i na veřejný sektor,“ uvedl primátor. S tím, že město HC Energii dotaci nezvýší, je Koalice K20 (KOA, TOP09, Alternativa a O co jim jde) zajedno. „My o hokej stojíme, podporujeme jej a já smekám před všemi trenéry, kteří pracují s mládeží. Hokej v Karlových Varech neskončí, jsou tu mladí hokejisté. I kdyby se mělo hrát na zamrzlých rybníčkách,“ doplnil primátorův náměstek Jiří Kotek. Ten chtěl po Vaňkovi vědět, jak HC Energie hospodaří a jaké jsou mzdy hráčů. „Bylo by korektní, kdyby to zaznělo. Zahájili jste agresivní boj a konfrontaci, která mě mrzí,“ sdělil Vaňkovi.

Karel Holoubek, jemuž patří 93 procent klubu, ale trvá na tom, aby se podpora města hokeji vrátila na úroveň, kterou si klub zaslouží. „Ještě chviličku to vydržím a dobrovolně budu klub podporovat. Už nyní dávám nad rámec možností. Když ale podpora od města nebude, tak co jiného mi zbude než to prodat? Nemůžu utáhnout všechno. Dvacet let práce jde do háje a já mám ze všeho hroznou depresi,“ uvedl.

Magistrát ale nátlaku o navýšení o sedm milionů k přislíbené dotaci HC Energii ve výši 11,3 milionu, které klub požaduje, nehodlá ustoupit. Ačkoliv Miroslav Vaněk zdůraznil, že tyto peníze jim ústně přislíbilo bývalé vedení města. „Ano to je pravda. Byla to taková džentlmenská dohoda. U jednání jsem byl já, Petr Keřka a Werner Hauptmann (ODS),“ potvrdil uzavřenou dohodu bývalý náměstek primátora Tomáš Hybner (ČSSD).