VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fanouškům přeji, aby z naší hry měli pozitivní zážitek

Karlovy Vary - Rozhovor s trenérem karlovarské Energie Antonínem Stavjaňou

27.12.2010
SDÍLEJ:

Antonín Stavjaňa, trenér HC Energie.Foto: DENÍK/Jan Čech

K vánočním stromkům se fanoušci Energie ve středu rozcházeli s rozporuplnými pocity. Jejich mužstvo, stejně jako v mnoha předchozích případech, ztratilo dobře rozehraný zápas a odešlo poraženo. Díky skvělým výkonům na stadionech soupeřů se Energie přesto stále drží ve středu tabulky. Třiatřicet odehraných kol základní části jsme po utkání s Kladnem podrobně hodnotili s hlavním trenérem Antonínem Stavjaňou (na snímku).

Pane trenére, máte za sebou 33 extraligových kol. Jak jste zatím s letošní sezonou spokojen?
Myslím si, že náš komplexní bodový zisk je solidní. Pokud bych měl označit něco pozitivního, pak je to určitě naše hra venku. Naopak logicky nemůžeme být spokojeni se zápasy doma, ve kterých málo bodujeme. Většinou je dobře rozehrajeme, ale málokdy tyto zápasy končí naším stoprocentním bodovým ziskem.

Po rozpačité přípravě a prvních třech kolech bez bodu přišla série šesti vítězství v řadě. To byl nový klubový rekord. V čem nastal zlom?
Když se nepovede začátek, je to vždy špatné. Pak jsme ale chytili šňůru šesti zápasů, během které se mužstvo dostalo tam, kde bychom je chtěli mít. Mužstvo vždycky psychicky nakopne výsledek, jaký jsme tehdy udělali v Brně, kde jsme zvítězili 7:0. To samé se klidně mohlo stát i ve středu proti Kladnu, kdybychom za stavu 3:0 využili další šance, zvýšili na 4:0 a zápas dovedli do hladkého vítězství. V Brně to pro nás byl dobrý odpich, po kterém jsme vybojovali vítězství 2:1 na Slavii a na Kladně. Když dáte hodně gólů, tak se hráči sice uklidní, ale taková ta vybojovaná vítězství jsou také důležitá. Mužstvo z nich psychicky roste.

Další série už tak vydařená nebyla. Na přelomu listopadu a prosince jste prohráli pětkrát za sebou. Navíc jste často po velkých chybách ztratili dobře rozehraný zápas. Jsou tyto chyby výrazem špatného psychického rozpoložení hráčů?
Individuální chyby bych v ničem jiném než v psychice neviděl. Bruslit a hrát s hokejkou umí všichni. Ani nemůžu říci, že by ty chyby předváděli jenom jeden nebo dva hráči. Točíme se sestavou, ale pokaždé se objeví někdo, kdo nějakou chybu opět vymyslí. Pro pohodu hráčů se přitom snažíme udělat maximum. Rozšířilo se hřiště, dbáme na pestrost tréninků…

Jak se dá tato situace řešit? Co s tím trenér může udělat? Nebo je to práce spíše pro nějakého terapeuta?
Žádného psychoterapeuta u mužstva nemáme a nemyslím si, že by situace byla až tak akutní, abychom jej potřebovali. Naše práce spočívá v tom, že někdy se hráče snažíme zklidnit, jindy je hecujeme, záleží na okolnostech. V poslední době na hráče spíše tlačíme a je tam hodně presu. Přesto nemám pocit, že by jejich chyby pramenily z přemíry snahy. Není tam to správné psychické naladění, jako když vám jde o život a pro úspěch uděláte maximum.

Zmínil jste rozšíření kluziště. To však paradoxně přišlo ve chvíli, kdy se vám dařilo. Nemohlo nakonec být na škodu?
Já mám z tohoto kroku dobrý pocit a mám ho podložený i racionálními argumenty. Hráči jako Kumstát či Skuhravý mají daleko více prostoru, který potřebují. Tento rozměr je také výhodnější pro přesilové hry.

Prospěly by podle vás mužstvu hráčské výměny? Jednáte o nějakých s panem Vaňkem?
O těchto věcech se bavíme v průběhu celé sezony a není to jen záležitost toho, že se momentálně nedaří. Generální manažer potřebuje koncepčně pracovat a papírově si vytvářet mužstvo pro další sezonu. V rámci toho se bavíme o tom, komu končí smlouva, jaké podává výkony, jak jsme s ním spokojení či jaký post by bylo třeba posílit.

Jaký post by si tedy trenér přál posílit?
Aktuálně netrpělivě čekáme na návrat Davida Noska. Už to vypadalo, že bude moci hrát, ale při zápase s Ufou se opět zranil. Až se zotaví, budeme s obranou celkem spokojení. Co se týče útoku, blíží se konec působení Davida Hrušky a právě post kvalitního centra nám chybí.

Kvůli velké marodce si extraligu už vyzkoušeli mladíci jako Martin Rohan, Klíma či Vachovec. Jak hodnotíte jejich výkon?
Martin Rohan výborně bruslí, má trochu mezery v technice. Je to ale jeho první sezona a chceme mu v ní dát prostor, protože se jeví velice nadějně. Pak jsou tady Michal Vachovec a Tomáš Klíma. Oba jsou to šikovní hráči a mají fyzické parametry na to, aby se uchytili v lize. Potřebovali bychom ale, aby se mužstvo nacházelo v klidnějších vodách. Pak by tito hráči dostávali ještě více prostoru a nebyli by pod takovým tlakem.

Cyganova s Klímou nasazujete podle aktuální formy, nebo podle jiného klíče?
Cyganov je typické pravaso a my na pravých křídlech máme trochu přetlak. Proto to má složitější. Jak už jsem řekl dříve, každý zahraniční hráč musí být alespoň o chlup lepší, aby někoho vyřadil ze sestavy. Pokud bude stejný jako ti ostatní, nemáme důvod ke změně. Tomáš Klíma to má jednodušší, ten může hrát vpravo, vlevo i na centru. Post centra čtvrté formace jsme potřebovali obsadit, proto dostával příležitostí více. Teď se nám zdálo, že by si potřeboval trochu odpočinout, navíc má problémy s úponem v koleni, takže týden netrénoval.

Dostanou šanci i jiní hráči širšího kádru? Například Budínskému se v Hradci velice daří.
Vím o něm, sledujeme ho, stejně jako třeba Tomáše Rohana. Pokud bychom si ale někoho z těchto hráčů stáhli, museli by mít výkonnost na jednu z prvních tří formací. Chtěli bychom někoho výrazného, protože čtvrtý útok vždycky nějak poskládáme.

A co mladíci na postu brankáře? Nenastal čas dát Závorkovi nebo Petru Hruškovi někdy prostor na postu dvojky?
Pokud nám nepůjde o body a bude nám jedno, jak zápas dopadne, klidně můžeme dělat experimenty. Aktuálně máme Mensiho jako jedničku a Lukáše Sáblíka jako dvojku a jsme s nimi spokojeni. Na to, aby se tito mladí kluci vyhráli, mají prostor v první lize. Pokud bych dostal pokyn, že třeba ze Závorky máme do budoucna udělat novou jedničku, tak by takové řešení přicházelo v úvahu. Momentálně je ale jednička Lukáš Mensator, hrajeme o každý bod, abychom se dostali do play–off, a není prostor na experimenty. Osobně si ale myslím, že pro mladé kluky je lepší, aby chytali v první lize, než aby u nás dělali náhradníky. Sice by tu mohli trénovat, ale aby se někam posunuli, potřebují hrát zápasy. Tím, že se na extraligu budete jenom dívat, z vás nikdy extraligový hokejista nebude.

Podívejme se teď naopak na hráče elitní. Kumstát se Skuhravým nejsou tak produktivní, jak by se možná od prvního útoku čekalo. Přesto jste je nikdy nerozdělil. Myslíte, že tito dva nemohou hrát odděleně?
Hrát odděleně samozřejmě mohou, pokud budou mít spoluhráče, kteří jim budou vyhovovat. Například si nemyslím, že by mohla fungovat dvojice Skuhravý – Hruška. Pro tyto dva jsem prostě zatím žádné jiné spojení nenašel.

Otázkou také zůstává, koho k nim. Vyzkoušel jste mnoho variant, ale nakonec se zdá, že s Janem Košťálem se jim hraje prostě nejlépe…
Velkou roli určitě hraje to, že už se navzájem znají. Všichni hrají silový styl hokeje. Nechceme k nim někoho lepit, abychom tím rozbili nějakou jinou formaci. Osvědčila se nám dvojice Pech – Hruška, ke kterým se dobře uvedl Zaťovič. Dále dobře funguje spolupráce Skladaného s Melenovským. Neříkám, že by první útok nemohl být lepší a produktivnější. Pokud ho ale srovnám s ostatními formacemi, žádné diametrální rozdíly tam nevidím. Musím také říct, že při práci dozadu je na ně spolehnutí. Od toho se také odvíjí jejich nasazování do klíčových momentů.

Kromě Davida Hrušky jste na hostování z Chomutova získali i Procházku. Jeho obnovená spolupráce se Skladaným a Melenovským opět působila nadějně. Pokud by se naskytla příležitost, bral byste Milana do týmu i na delší dobu?
Řeknu vám to obecně. Typické bránící levé křídlo v našem mužstvu je Honza Košťál. Dále také Martin Zaťovič, i když s určitými výhradami. Je to ale mladý kluk, který se to teprve učí, a určité chyby jsem tam ochoten omluvit. Další typické levaso nemáme. Milan Procházka jím je, a proto jsme jej využili. Transfer byl limitovaný jedním měsícem a momentálně je Milan stejně zraněný, nemá tedy smysl toto téma dále rozvíjet.

Jaký máte s mužstvem vánoční program? Asi si příliš neodpočinete…
Hráči mají volno jen na Štědrý den. Já pojedu za rodinou do Zlína. Je to dálka, ale to se nedá nic dělat.

A jak vánoční svátky prožíváte? Potrpíte si na nějaké tradice?
Vánoce a silvestr zrovna nejsou mojí oblíbenou disciplínou. Taková ta obchodní masáž není nic pro mě. Nakonec se sice také nechám strhnout, ale že bych už od léta vyhlížel, kdy budou Vánoce, to určitě ne.

Co byste na závěr popřál karlovarským fanouškům do nového roku?
Popřál bych jim, aby mohli sledovat náš povedený závěr sezony. K tomu kromě bodů z venku budeme potřebovat i body z domácí arény. Přál bych jim, aby z naší hry měli pozitivní zážitek. Jak se říká, konec dobrý, všechno dobré. Proto doufám, že sezonu zvládneme a že se to po Novém roce konečně překlopí na tu správnou, namazanou stranu.⋌

(ms)

27.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

POI ve své nebezpečné ohnivé formě.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Hledá se Talent města Nové Sedlo „Zlaté srdce“

Nové Sedlo – Je tu velká šance pro ty, kteří rádi píší, přednáší, hrají divadlo, zpívají nebo třeba ovládají hru na hudební nástroj.

Prodavačka sebrala peněženku na paletě, zmizelo z ní 10 tisíc

Kraslice – Z prodavačky v jednom z kraslických supermarketů se vyklubala zlodějka.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení