Čeští reprezentanti zdolali Finy poprvé od května loňského roku po sérii čtyř porážek. Po výhře nad vítězi únorových olympijských her, kteří nasadili do hry třináct majitelů zlata z Pekingu, budou útočit na druhý turnajový triumf za sebou. Po vítězství na Českých hrách mohou ovládnout i generálku na mistrovství světa v Tampere a Helsinkách. Rozhodne o tom nedělní duel se Švýcarskem.

Majitel hokejových Pardubic Petr Dědek je ostrým kritikem současného svazového vedení.
Boj o moc v českém hokeji přiostřuje, kritika sílí. Zapojují se i hráči

Kouč Kari Jalonen se po porážce 1:2 po samostatných nájezdech v Ostravě dočkal ve druhém souboji proti svým krajanům a jmenovci na finské střídačce Jukkovi Jalonenovi na druhý pokus vítězství. V první šanci se ocitl po Stránského přihrávce zpoza branky před Olkinuorou osamocený Špaček, ale nepovedlo se mu zakončit. Ve 4. minutě při signalizovaném vyloučení po Björninenově pasu minul odkrytou branku Anttila.

Dva slepené góly rozhodly

Při pobytu Krejčího na trestné lavici Češi odolali a ubránili se i při Krejčíkově vyloučení. V 16. minutě vytěsnil finský gólman Vránovu střelu, potom minul Hronek a na Olkinuorovi ztroskotali Blümel a Hertl. Vejmelku prověřil Mäenalanen.

Na přelomu první a druhé třetiny se Češi neprosadili ve své první přesilové hře po Palmuově faulu. Vzápětí jim nabídlo další početní výhodu špatné střídání Finů, ti se ale ubránili. Olkinuoru ohrozil Hertl a finský gólman efektně ukryl v lapačce puk po střele Krejčího. Pokusy Seveřanů spolehlivě likvidoval Vejmelka, který si poradil i s dorážkou Nenonena, který o chvílí dříve v dobré pozici minul.

V čase 36:37 otevřeli Češi skóre. Krejčí vyhrál vhazování a po Šimkově střele Blümel z první dorážky trefil pravý beton finského gólmana a z druhé už uspěl. Další možnost měl Vrána a po 29 sekundách už to bylo 2:0, když po spolupráci s Hertlem skóroval z pravého kruhu Smejkal.

Čeští hráči se radují z gólu Davida Skleničky (uprostřed) ve svém úvodním vystoupení na Švédských hrách ve Stockholmu.
Češi odstartovali generálku výhrou nad Švédy. Rozhodl Vrána, zářil Langhamer

V úvodu třetí třetiny zahrozil opět Blümel. Ve 49. minutě se dostali Finové na kontakt. Palmu po přihrávce Armii ujel a překonal Vejmelku blafákem do forhendu. Za čtyři minuty mohl českému týmu vrátit dvoubrankový náskok Špaček, ale po Krejčíkově střele z dorážky z levého kruhu netrefil odkrytou branku.

Další možnost na pojistku nevyužil Černoch, ale v závěru při přesilovce českého týmu sáhli Finové k power play a do prázdné branky zamířil Krejčí.

ČR - Finsko 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 37. Blümel (Šimek), 38. Smejkal (Hertl), 60. Krejčí - 49. Palmu (Armia). Rozhodčí: Harnebring, Eriksson - Lundgren, Jonsson (všichni Švéd). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0.
ČR: Vejmelka - Hronek, Šimek, Kundrátek, D. Musil, Krejčík, D. Sklenička, Ščotka, Jordán - Blümel, Krejčí, Červenka - J. Vrána, Hertl, Smejkal - M. Stránský, M. Špaček, Simon - H. Zohorna, Černoch, Flek. Trenér: Kari Jalonen.
Finsko: Olkinuora - Pokka, Ohtamaa, Hietanen, M. Lehtonen, Vatanen, Friman, Saarijärvi, Seppälä - Anttila, Björninen, Mäenalanen - N. Ojamäki, M. Aaltonen, Nenonen - Armia, V. Filppula, Palmu - Nurmi, Lammikko, J. Sallinen.Trenér: Jukka Jalonen.