Sto čtyřicet zápasů v extralize, padesát v českých mládežnických reprezentačních výběrech, zkušenosti ze slovenské extraligy. Seznamte se: Pavel Kuběna, nejnovější posila sokolovských hokejistů.

Pětadvacetiletý univerzální útočník začínal s hokejem v Blansku. Poté se přesunul do do Brna, odkud si ho již ve čtrnácti letech stáhly Karlovy Vary. V lázeňském městě prošel dorosteneckými mužstvy a juniorkou. Nakonec se propracoval do A-týmu Energie.

Na konci ročníku 2011/12, prakticky po deseti letech, však v Karlových Varech skončil. Následující sezonu se potuloval, hrál v Košicích, vypomáhal prvoligovému Mostu. Tu letošní nehrál nikde, čekal na vhodné angažmá, od začátku však trénoval v Sokolově. Před zápasem v Nymburce byl dopsán na soupisku Baníku, v utkání s Pelhřimovem se představil s číslem 28 sokolovským fanouškům.

Pavle, jaký byl zápas s Pelhřimovem?

Hrozně těžký, soupeř nebyl vůbec špatný. V obraně hráli docela důrazně, navíc se nám moc neodrážely puky, šancí jsme přitom měli myslím celkem dost.

Nakonec utkání skončilo až v prodloužení…

Je to škoda. Dělba bodů ale byla asi spravedlivá. My jsme nevyužili přesilovku pět na tři, oni taky.

Jak jste se vůbec ocitl v Sokolově?

K tomu bych se radši nevyjadřoval, je to trochu celé zapeklité.

Od začátku sezony jste nehrál, jak se cítíte na ledě?

Po tři čtvrtě roce jsem hrál druhý zápas. Lehkost v utkání mi trošku chybí, snažím se tak hrát co nejjednodušeji a nedělat chyby.

S Janem Bauerem jste se v 64. minutě postaral o vítězný gól. Akci jste měli takhle připravenou, nebo vyplynula ze hry?

Asi to vyplynulo ze hry. Udělali jsme tam dvě rotace v rohu, všiml jsem si, že si nás beci soupeře začínají hlídat osobně, tak jsem to zkusil znovu dát Honzovi, protože na puku je šikovnější než já. Potom jsem vlítnul do dvou obránců, Honza nás objel, dostal se sám před branku a parádně zakončil.

Jaká je podle vás momentální síla sokolovského mužstva?

Je obrovská. Jsou tady výborní hokejisti, jak mladší kluci, tak ti starší. Ne nadarmo je Sokolov první. V play-off se může stát cokoliv, ale myslím si, že se půjde hodně daleko. O baráži nebo finále mluvit ale nechci. Musíme jít postupnými kroky a snažit se udělat co nejlepší výsledek.

Co říkáte kvalitě druhé hokejové ligy?

Jsou to moje první dva zápasy, ani dříve jsem naživo tuhle soutěž nesledoval, ale úroveň je velice dobrá. Starší hráči, kteří vypadli z první ligy, teď hrají tady. Mužstva, co hrají na vrchu tabulky, by určitě konkurovala těm prvoligovým.

Jaký je rozdíl mezi extraligou a nižšími soutěžemi?

V první a druhé lize se hraje více živelný hokej než v extralize. Obrana je trošku více prostupná, taktické pokyny se tak striktně nedodržují. Chyby, které se udělají, útočící mužstvo vždycky nevyužije. V extralize je to naopak, jsou tam velmi šikovní hráči, každé zaváhání okamžitě trestají.