Sokolovský klub totiž na tento duel pozval hráče, kteří před 40 lety vybojovali postup do první ligy. A připomenutí tohoto historického úspěchu bylo velmi důstojné. Na zápas se dostavilo 17 z 20 žijících členů tehdejšího týmu, kteří na sebe navlékli, stejně jako A-tým, dresy ze speciální edice. O přestávce při předávání pamětních plaket pak bý valí hráči Baníku sklidili obrovský aplaus diváků a stadionem se neslo: „Hoši, děkujem!“

Jedním z oceněných hráčů byl i bývalý reprezentant Československa Pavel Mezek, který v Sokolově s hokejem začínal (až v 11 letech!) a v sezoně 1978/1979 byl jedním z nejmladších hráčů tehdejšího týmu. „Na sezonu 1978/1979 si matně vzpomínám, po ní jsem hned odcházel na vojnu, takže něco ve mně zůstalo, ale je to již strašně dávno a uběhlo hodně vody. Samozřejmě ale mám vzpomínky na své spoluhráče, ať už to je Vladimír Palaščák, Karel Plaček nebo i ti starší. Ty jsem tedy skoro dnes už ani nepoznal (s úsměvem), protože od té doby, co jsem odešel, tak jsem tady nebyl,“ vzpomíná urostlý útočník.

Pavel Mezek totiž po postupové sezoně odešel na dva roky na vojnu do jihlavské Dukly, kde hrál první ligu, aby po těchto vojenských letech přestoupil do tehdejšího Gottwaldova, kde se hrála nejvyšší soutěž. V dresu současného Zlína odehrál čtyři sezony, ve kterých patřil k nejproduktivnějším hráčům, poté ještě nastupoval dvě sezony za Škodu Plzeň a ligovou kariéru zakončil v Zetoru Brno. „Ty roky byly výborné, především v Gottwaldově. Následovala Plzeň a Brno. Závěr byl sice hektický, nebylo to úplně, že by se mi to líbilo. Ale jsem s kariérou spokojený,“ říká jedna z osobností sokolovského hokeje, kterou v její kariéře brzdilo i zranění kolene.

Stejně jako ostatní, tak i Pavel Mezek si sobotní akci pro bývalé hráče náramně užíval. „Je to výborná akce. Když jsem obdržel pozvánku, tak jsem si říkal, že nevím, jestli dorazím, protože mi nebylo moc dobře, ale pak mi kluci volali, třeba Vláďa Palaščák, a to jsem si už řekl, že musím dorazit, i kdyby nevím co bylo. A jsem moc rád, že jsem tady dneska byl.“

PAVEL MEZEK, jeden z nejvýraznějších odchovanců sokolovského hokeje. Křídelní útočník a výborný střelec si v tehdejším Československu vyzkoušel i reprezentační dres mládežnických výběrů. Postup Baníku v roce 1979 zažil teprve jako osmnáctiletý, novinka to pro něj ale nebyla, v dospělém hokeji již nastupoval od 17 let. První národní ligu v Sokolově již nehrál, alespoň ne v mateřském dresu. Musel totiž rukovat na vojnu, a tak si stejnou soutěž zahrál v dresu béčka jihlavské Dukly. Po vojně si ho stáhl prvoligový TJ Gottwaldov, v jehož barvách získal v roce 1985 ligový bronz. Později nastupoval také za Škodu Plzeň a Zetor Brno. Celkem odehrál v naší nejvyšší soutěži 233 utkání, v nichž nastřílel 93 gólů.