Sokolov – Zimní stadion v Sokolově, sobota večer. Před malou chvílí začalo utkání krajské hokejové ligy mužů mezi domácí Vřesovou a Roudnicí. Hra je přerušena. Časomíra ukazuje 3:33. Vhazovat se bude v obranné třetině hostí. Svou pozici na ledě zaujímá v černém dresu domácích hráč s košíkem a dlouhým pramenem vlasů vyčuhujícím zpod helmy. Obdivovatel Jaromíra Jágra za jeho mladých let, nebo snad vyznavač nějaké tvrdší rockové hudby? Nikoliv. To jen dvacetiletá Zuzana Radostová právě zakouší svou premiéru v dospělém hokeji mužů.

Domácí borci se nijak nerozpakují poprvé poslat Zuzanu na led při hře 4 na 4. A ze střídání ji nevynechávají ani vzápětí při vlastní přesilovce, přestože mladá hokejistka bojuje spíše se svojí nervozitou než mužským stylem. Dobře bruslí, hlídá si svůj prostor, ale puk ji při prvním kontaktu příliš neposlouchá. „Ze začátku jsem byla docela nervózní. Jinak jsem měla pocit, že jsem se k tomu ani moc nedostala,“ říká na úvod sympatická hokejistka.
Přesto byla v samotném závěru zápasu za obrovského aplausu svých spoluhráčů blízko vstřelení branky. „Robert Hajdu mi řekl, ať jdu do brány, že mi to tam hodí. Povedlo se. Měla jsem puk na hokejce, skoro prázdnou branku, ale nějak mi to sjelo,“ omlouvá se.

K hokeji ji dovedla maminka. „Ve třiceti letech začala hrát ve Varech hokej, tak mě s sebou vzala na trénink, a když jsem tam byla podruhé, někdo mi obul brusle. Potom jsem s nima začala letní přípravu a už se to vezlo,“ říká ke svým začátkům. To bylo Zuzaně dvanáct let. „Když jsem se naučila trošku bruslit, tak jsem začala hrát za ženy první zápasy,“ vysvětluje.

Vedle ženského hokeje, kde již oblékla dres Energie, Kladna a Plzně, si před dvěma lety zahrála také za chlapecký starší dorost v Sokolově. Chtěla jsem hrát na Baníku i za juniorku, tu ale zrušili, takže jsem zvolila variantu za muže Vřesové,“ říká.

A jako jedna z mála v České republice může pozorovat rozdíl mezi mužským a ženským hokejem na vlastní kůži. „Oproti ženským je tady ohromná síla a rychlost. Ženská také nikdy nemá takovou kombinaci jako muži. I když si jdou zahrát „hobíci“, tak se tam lépe najdou než ženy,“ porovnává.

O síle mužů se Zuzana přesvědčila i v samotném zápase s Roudnicí. Soupeři ji nešetřili a několikrát schytala pořádné „tělo“. Zdá se, že ji to však od dalšího účinkování neodradí. „Určitě budu pokračovat, baví mě to,“ hlásí odhodlaně.

Ženy mezi muži
Zuzana Radostová patří k několika málo ženám v České republice, které nastupují v nižších soutěžích za dospělé týmy mužů. Průkopnicí působení mezi muži je Kanaďanka Hayley Wickenheiserová, která hrála druhou finskou a třetí švédskou mužskou ligu.