V brance zavěšená rybářská síť, místo puku zmrzlý koňský trus, nebo kus zakulaceného dřeva… Tak vypadal hokejový pravěk na konci 19. století v Kanadě. Lední hokej se však hodně změnil i v posledních desetiletích. Ze svého přirozeného prostředí, zamrzlých vodních ploch, se přesunul do většinou zateplených hal, kde se umělý led tvoří bez ohledu na počasí. Hraje se v parných letních dnech, někde se dokonce udržuje led celoročně.

S výstavbou zimních stadionů s umělými ledovými plochami na mnoha místech také zmizela tradiční hřiště, kde mantinely čekaly na teploty pod bodem mrazu. A to i v sokolovském okrese, v Březové, v Habartově, v Kynšperku a jinde…

„Pravý přírodní hokej“ samozřejmě nezmizel úplně, pokud počasí dovolí, zamrzlé vodní plochy se znovu zaplňují a milovníci hokeje se opět vydávají za svým sportem, který uhranul již nespočet nadšenců…

„Ven“ se však začínají vracet i skutečné zápasy, byť již na uměle vytvořeném ledě. Právě v Kanadě, kolébce hokeje, se každoročně hraje vybrané utkání NHL pod širým nebem. Obdobný zápas, který ukazuje hokejovou „klasiku“, má za sebou i mistrovství světa a česká extraliga.

A pro podobný příklad nemusíme chodit daleko. Stejný, i když neoficiální zápas se uskutečnil i ve Staré Chodovské, kde změřili své síly na rybníku před hospodou, kde se hraje již dlouhá léta, pokud to samozřejmě zima dovolí, domácí borci s nedalekým Vintířovem.

Duel pod názvem „Winter classic Stará Chodovská 2012“ nakonec ovládli hosté, kteří v prvním utkání vyhráli 10:9 po samostatných nájezdech, ve druhém potom 11:9. A není divu, na jejich straně se objevili také „profíci“ David Fečo a Patrik Michálek, kteří normálně hájí barvy staršího dorostu karlovarské Energie.

„S nápadem zahrát si proti jinému ´městu´ přišel Jirka Vacek, jehož táta se nejvíce o hřiště stará a domluvil to,“ vysvětluje okolnosti Martin Bednář, který Deník na celou akci upozornil. Na řadu má přijít v brzké době také odveta. „Samozřejmě pokud led ještě vydrží,“ doplňuje ještě Bednář.

Uvidíme, jestli paní zima dopřeje podobným zápasům ještě v této sezoně nějaký ten prostor. Amatérští borci by si to určitě zasloužili. Zápal, se kterým hrají, se z „velkého“ hokeje leckdy trochu vytratil