Bylo mu sděleno, že z jeho účtu jsou bez jeho vědomí prováděny finanční transakce a jestli chce své peníze zachránit, tak je musí okamžitě převést na bezpečné účty partnerských bank. Šestačtyřicetiletý muž z Chodova tak učinil a peníze ze svého bankovního účtu převedl na bankovní účet, který mu údajný bankovní pracovník po telefonu řekl.

„Tímto jednáním byla muži způsobena škoda téměř 400 tisíc korun. Sokolovští kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. V případě prokázání viny hrozí muži trest odnětí svobody až na pět let,“ uvedl mluvčí policie Jakub Kopřiva

Prevence:

Volá Vám bankovní úředník a tvrdí, že je Váš účet v ohrožení? ZBYSTŘETE! Skuteční bankovní úředníci tak nikdy nepostupují. Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. Pány svého účtu jste Vy. Nezadávejte ani v aplikaci nepotvrzujte platby, které Vám někdo bude diktovat po telefonu, ani nikomu nesdělujte či nepřeposílejte potvrzovací kódy z SMS. Stejně tak nikomu nedávejte vzdálený přístup do Vašeho počítače. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku. Pokud Vás shora naznačeným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte.