Jak zní tóny irské hudby, předvádí na Sokolovsku skupina Alison z Kraslic. Její zakladatelkou je Alena Boháčová, která odpovídala na otázky Deníku. Osobně zpívá, hraje na flétnu a klávesy. Zakládajícími členy jsou Renata Stibůrková (kytara, zpěv, klávesy a bodhrán – irský buben) a Antonín Vyšehradský (zpěv, kytara), otec Aleny, který se nechal dlouho přemlouvat, ale nakonec polevil. Známý je ze skupiny Švorc.

Jak dlouho skupina existuje a co si mají lidé pod názvem Alison představit?

Skupina Alison vznikla přibližně v lednu 2005. Po půl roce jsme se chtěli poprvé ukázat veřejnosti v okresním kole Porty v Březové a požádali jsme o hostování s houslovým doprovodem Aničku Juhasovou. Toto spojení bylo nejspíš osudové pro náš další vývoj. Z hostování se postupem času stala stálou členkou kapely a v této čtveřici jsme již tvořili nerozlučnou partu. Stále nám sice chyběla basa, ale my jsme i přesto hráli dál a hledali nové muzikanty, kteří by rádi rozšířili naše řady. Po několika pokusech se u nás usadil v lednu letošního roku baskytarista Péťa Melichar. A v této sestavičce hrajeme a doufejme, že dlouho hrát budeme. Název kapely Alison je zkrácené jméno jedné skotské čarodějnice Alison Gros. Tuto stejnojmennou píseň také zpíváme a hrajeme.

Jaký žánr skupina představuje?

Alison hraje skotské, irské, anglické balady a také instrumentální písně stejného žánru. My si říkáme, že hrajeme irský folk, ale asi tak jednoznačně se tato hudba zaškatulkovat nedá.

Kdo tvoří texty a hudbu?

Hudba, kterou hrajeme, je převzatá z originálů skotské a irské muziky. Většinu písní výborně otextoval Jan Laštovička z kapely Asonance. Některé písně hrajeme a zpíváme přímo v originálním znění. Vlastní texty zatím nemáme. Přijde nám totiž zbytečné přetextovávat něco, co už jednou dostalo výborné texty. Většina těch textů jsou překlady z anglických originálů. Takže posluchač vlastně slyší klasickou irskou hudbu, ale může si poslechnout silné příběhy v našem jazyce, kterými tyto písně oplývají.

Jaké jsou plány skupiny?

My ani nějaké vyšší cíle zatím nemáme. Baví nás hrát, zkoušíme nové a nové písničky. Moc lidí o nás ještě neví, takže vlastně plán do budoucna je oslovit pár lidí, kterým se naše hudba bude líbit a přijdou si ji rádi poslechnout na koncert. Hrajeme teprve třetím rokem a hudba je vždy běh na dlouhou trať. My jsme naštěstí trpěliví, nikam nespěcháme.

Kde budou moci fanoušci Alison ještě do konce roku slyšet?

I když folková sezona je u konce, rozhodli jsme se před Vánoci uspořádat koncert v evangelickém kostele v Kraslicích, a to 11. prosince od 19 hodin. Chtěla bych poděkovat vedení evangelické církve za umožnění této akce a řediteli ZUŠ Františku Stůjovi za pomoc při ozvučení. Další koncerty zatím v plánu nejsou. Aktuální dění o Alison je pak možné sledovat na webu http://alison.blog.cz.