„Vybrali jsme pro vás filmy, které dokáže bez problému pojmout evropský divák a přitom zachovávají estetiku a zvláštnosti Tibetu. Jedná se o tři hrané filmy tibetských režisérů a jeden dokument v německé produkci,“ uvádí knihovník Vladimír Kalný. Prvním filmem bude už dnes Cesta sluncem vyrytá.

„Debut kameramana filmů režiséra Pämy Cchetäna vypráví příběh mladého muže Ňimy, který se vydal na pouť do Lhasy, aby překonal vinu za smrt člena rodiny. Příčinou Ňimovy bolesti a podnětem k poutní cestě byla nešťastně zaviněná smrt jeho matky (Lhakje Ma). Přestože ani Ňimova rodina, ani sousedé ho neobviňují ze smrti jejich milované, Ňima nedokáže odpustit sám sobě a pouze přežívá i poté, co pouť dokončí. Na cestě se k němu připojí životem ošlehaný starý muž (Lo Kji), který se rozhodne vzít si na starost, aby Ňima nadále nezůstával ztracenou duší v divočině,“ nastínil v krátkosti děj filmu, který vyhrál cenu Dragons & Tigers na mezinárodním filmovém festivalu ve Vancouveru v roce 2011.

„Je vzácným příkladem filmu, který je sice pochmurný, ale ne depresivní. Film uvádíme ve spolupráci s nadací Potala,“ doplnil knihovník. Projekce filmu v tibetštině s českými titulky začíná dnes od 18 hodin.