Bývalému sokolovskému učiteli, hokejistovi a instruktorovi bezmotorového létání Augustinu Kubáskovi je od soboty 29. srpna rovných 100 let. Kromě řady gratulantů z rodiny na něj nezapomnělo ani vedení sokolovské radnice. K jubileu mu blahopřály místostarostka Renata Oulehlová a vedoucí odboru školství a kultury Simona Randová. A jaký je jeho recept na dlouhý život?

„Nežít pohodlně, pěstovat odolnost, sebekázeň, vzdělávat se, sportovat, trávit hodně času v přírodě, netrápit se starostmi, ale spoléhat na boží pomoc," radí čilý senior. Augustin Kubásek se narodil za první světové války v roce 1915 ve Zdicích. V Sokolově je od roku 1946. Ve svém rodném městě předtím, na sklonku druhé světové války, jako nadšený skaut tajně podporoval odbojovou skupinu a 4. května 1945 mobilizoval české vojáky v záloze. Odzbrojili tamější německou okupační posádku a společně s ruskými jednotkami generála Vlasova pomohli osvobodit Prahu. Mnoha spolubojovníkům „vlasovcům" pak pomohli utéct před komunistickými popravami a koncentráky do amerického zajetí.

„Komunismus mi byl celý život odporný, vedl jsem k tomu i své děti, a dokud jsem učil ve škole, odmítal jsem, aby mi žáci říkali soudruhu, jak se tenkrát po nich chtělo," vzpomínal muž, který na konci 60. let vedl výstavbu základní školy v ulici Pionýrů a do roku 1974 v ní působil jako zástupce ředitele.

Poté, co byl ze školy propuštěn s tím, že „má některé nejasnosti, které dává veřejně najevo", nedostali jeho synové doporučení ke studiu na vysoké škole. Vystudovali proto až na Slovensku, s výbornými výsledky.

Jako spoluzakladatel místního klubu ledního hokeje patřil k jeho prvním hráčům a působil zde dlouhá léta i jako trenér a rozhodčí. Na bývalém letišti mezi Sokolovem a Starým Sedlem učil jako lektor bezmotorovému létání na větroních.

V Rokycanově ulici, kde dodnes bydlí, vysadil Augustin Kubásek několik smrků, dnes velmi vysokých stromů. „Je jim už sedmdesát," usmívá se čilý muž, který podle své manželky Milady i dobře vaří a vášnivě rád luští křížovky.

Autor: Tomáš Kábrt, Roman Cichocki