Kdo byl svatý Bernard a řád templářských rytířů? To se dozví ten, kdo v sobotu zavítá na historický statek v Královském Poříčí. Koná se zde totiž pouť svatého Bernarda spojená s průvodem obcí.
„Odchod procesí ze statku do kostela svaté Kunhuty je naplánován na 14.30 hodin. Na místě pak lidé budou moci sledovat mši a zaposlouchat se do sborového spirituálu v podání kraslického souboru Vivat Musica,“ uvedla manažerka kulturních akcí na Bernardu Veronika Šmejkalová. Cesta ke kostelu potrvá zhruba půl hodiny. Necelou hodinu pak zabere mše s vystoupením sboru.

Na 15. hodinu je pak připravená scénka o svatém Bernardu a templářích. O půl hodiny později dojde na zajímavosti ze života včelařů. „Chybět nebude ani ochutnávka pravých medovin či piva z medu,“ poznamenala Šmejkalová.

Program slibuje i soutěže pro děti a dospělé. Prostor dostanou i sborové chorály a spirituály od pěveckého souboru La Dolce Vita.
Zajímavá pro návštěvníky může být i prohlídka statku a řemeslnických dílen, kde pracují švadleny, tkalci, kovář, řezbář či malíř. „Zájemci si pak mohou sami zkusit vyrobit dekorativní předměty z keramiky,“ zmínila manažerka.
Sobotní program potrvá od 14 do 18 hodin.