Mezinárodní filmový festival se bude týkat trochu policajtů, tedy detektivního žánru a krimizápletky ve filmech. „Tímto tématem chceme za dostupnou cenu filmů bavit lidi. Zároveň chystáme řadu doprovodných akcí jako prevenci. V Březové jsme letos poprvé, ale do budoucna chceme akci spolu s městem rozvíjet," říká Kopic.

Proč Krimifest?

Jak říká Jaroslav Kopic, všichni jsme se narodili nesmírně slušní, seriózní a poctiví. „Některým se to však nepodařilo udržet i v pozdějším věku, což se nám nelíbí. Ať jsou to gangsteři nebo někteří politikové, řada z nich pozapomínala na to, že to byli kdysi slušní lidé. Náš festival má vést lidi k zamyšlení, ale zároveň pobavit, lákat k relaxaci," říká Kopic.
Když je řeč o politicích, tak lze zmínit, že kvůli nim se Krimifest stěhoval z místa na místo.

Premiéra v Březové

„Začínali jsme v Havlíčkově Brodě. Pak přišli noví politici a festival, který nemá obdoby nejen v Evropě, ale mysli si, že ani ve světě, se stěhoval do Chodova na Sokolovsku, který je mým rodným městem," říká Kopic.
Zde se za bývalého vedení rozjel festival do nebývalých rozměrů. Desítky filmů, vystoupení na náměstí, řada doprovodných akcí. Po zvolení nového vedení radnice, odstoupení dnes již bývalého starosty Josefa Hory, se opakoval stejný scénář jako na Vysočině.
„Z toho jsem byl smutný. Po vzestupné tendenci rozměrů festivalu nebyl o něj po volbách zájem. Město nechtělo hostit světový unikát," konstatuje Kopic.
Dostatek elánu a sil mu však do žil vlilo město Březová. Zdejší radnice v čele se starostou Miroslavem Boudou má o festival zájem, a nejen to.

Policejní den

„Chceme z Krimifestu udělat regionální tradici. Navíc je v našem městě celá řada aktivit napříč integrovaným záchranným systéme. Chceme do budoucna pořádat jakýsi policejní den věnovaný těmto složkám, při kterém by nechyběli ani sportovci či rodiny. Policajti si zaslouží takové setkání. K tomu bychom chtěli uspořádat besedy, výstavy, prevenci a také něco z historie. V sobotu od 13 hodin máme premiérový festival za účasti dechových orchestrů a mažoretek," říká Bouda. Na přípravě letošního programu se podílel i Mario Hanáček.
„Jde o filmový festiválek filmů s kriminální zápletkou. Připravili jsme však program i pro ty nejmenší a mládež. Souběžně chceme, aby běžely doprovodné programy," říká Hanáček. Podle něj není naučně vzdělávacích akcí nikdy dost.

„Jeden čas se zdálo, že jsme zahlceni besedami či různými programy o drogách či smrtelném viru HIV a podobně. Ale jak dnes ukazují čísla, drogy mezi žáky základních škol nejsou nic neobvyklého a to je alarmující. V Březové se rozjíždíme, vše bylo trošku narychlo. Bereme to jako první vykročení, ale již příští ročník bude mnohem bohatší," slíbil Hanáček.

Program

„Krimifest bude v Březové od čtvrtka do neděle, tedy 23. – 26. června. Během těchto čtyř dní se v kině Admira v nově zrekonstruovaném kulturním domě představí celkem 11 filmových snímků," sdělil vedoucí Multifunkčního centra Březová Michal Bedeč.
Letošní ročník akce zahájí doprovodná promítání filmů pro děti z mateřské a základní školy, která proběhnou ve čtvrteční a páteční dopoledne. Půjde o animovaný film Asterix: Sídliště bohů, hudební dokument Justin Bieber´s Believe, českou pohádku Tři bratři nebo českou komedii Probudím se včera.

Co lze vidět?

Promítání filmů s kriminální tematikou započne ve čtvrtek francouzským akčním krimi thrillerem Kurýr: Restart, v pátek budou pokračovat snímky Legendy zločinu, životopisný krimi thriller, a následně český krimi thriller Gangster Ka. Sobotní odpoledne nabídne divákům francouzský krimi snímek Nemilosrdní. Po něm bude následovat slavnostní zahájení Krimifestu spojené s promítáním pokračování českého krimi filmu Gangster Ka: Afričan. Neděle zakončí festival filmy Krycí jméno U.N.C.L.E a Sicario: Nájemný vrah.
Cena vstupného na jednotlivá filmová představení činí 50 korun, dále je možné také za 150 korun zakoupit permanentku na celý festival. To vše v Městské knihovně Březová (tel. 352 633 525). „Do budoucna plánujeme festival vícedenní včetně doprovodného programu s kriminální a policejní tematikou. Půjde o jednu ze stěžejních kulturních akcí v Březové a okolí," dodal Bedeč.