Na programu byla tradiční inscenace Rusalky. Diváky nejprve přivítal jak starosta města Jaroslav Hlavsa, tak třeba i hlavní organizátor Jan Ježek. Nejen oni si přáli, aby se Rusalce vyhnula bouře, která v tu dobu již bičovala celé Sokolovsko. Naneštěstí hned po proslovu hlavních pořadatelů se nad Loktem objevily černé mraky a po několika minutách začalo pršet.

„Celá scéna je úžasně barevná a i ta samotná atmosféra mi nahání husí kůži. Je to naprosto fascinující, ještě nikdy jsem totiž na Rusalce nebyla. Opravdu mě mrzí, že prší,“ prohlásila Zuzana Kratochvílová z Březové. I další lidé si pochvalovali scenérii, atmosféru a hlavně výkony účinkujících. „Smekám pomyslný klobouk a oceňuji nasazení herců, že i přes vytrvalý a hustý déšť stále vystupují,“ podotkl Vít Kříž z Lokte.

„Ani se už nedivím, že prší. Co si tak vzpomínám, tak téměř na každé Rusalce prší. Asi je prokletá,“ zmínila návštěvnice Martina.

Před třetím dějstvím pořadatelé kvůli vydatnému dešti zkrátili přestávku. I přes nepřízeň počasí však Rusalka pokračovala a na závěr se dokonce dočkala bouřlivých ovací. „Doufám, že na konce července, kdy Rusalka znovu zavítá do Lokte, už nebude pršet. I přesto bylo představení excelentní,“ řekl Kříž. „Je to pro mě obrovský zážitek, jako bývalý Lokeťák jsem přijel z Prahy se svou přítelkyní, abychom viděli Rusalku v loketském amfiteátru,“ svěřil se Vladan Švihnos, který si tento zážitek vychutnal vůbec poprvé.

Někteří lidé scénu pozorovali z mostu nad řekou. „Dnes máme svatbu. Nemusíme být v amfiteátru, sledujeme Rusalku odtud. Škoda, že prší,“ uvedli turisté z amerického Chicaga oblečení do svátečních šatů.

Krušné chvíle během představení zažili najatí brigádníci. Ti téměř pokaždé řeší problémy s prostory, které mají hlídat. „Do určitých míst lidé během Rusalky zkrátka nemohou, aby nenarušili zážitek diváků a výkony herců,“ říká jeden z brigádníků. „Oni si neuvědomují, že se kultura dělá hlavně pro ně. Pro lidi. Mnozí jedinci si však stále myslí, že mohou všechno,“ uvedl jeden z organizátorů Miloš Rybař.