Divadlo bez zákulisí při Městském domě kultury v Sokolově pořádá poslední zářijový víkend již osmý ročník oblíbené divadelní přehlídky s názvem Sokolovská čurda. Jde o celostátní nesoutěžní vystoupení amatérských souborů.

„Tak jako si občas potřebujete zajít do přírody, do kina, do hospody, někam, kde se cítíte dobře, vyzkoušejte i divadlo,“ láká návštěvníky režisér Josef Beran. Jak dále pokračuje, diváci prý poznají, tak jako když nemluvně poznává svět, že je to místo plné nových zvuků, chutí a vůní, místo, kde najdou smích, slzy, bolest i lásku i celý lidský život najednou. A co přehlídka nabídne? V pátek 24. září se herci předvedou v Audienci Václava Havla, kterou uvede Divadelní spolek Libochovice. Poté zacílí na divákovy nejhlubší city dramatika současného italského autora Maria Gelardiho ve hře Zlomatka. V té se hluboce milující matka snaží za každou cenu vyléčit svého syna z homosexuality. Hru uvede soubor Trosky z Kraslic.

„V sobotu se spolu se Čtyřmi sestrami karlovarské D3 podíváme do záhrobí v dramatu Matěje T. Růžičky,“ pokračuje Beran. Týž den přijede do Sokolova na svou „n-tou křížovou výpravu Indiana Jones“ v komedii Petra Rálka, Jiřího Martinčíka a Úplně nenormálního ochotnického spolku Libochovice. Notoricky známý televizní seriál z předlistopadové doby, ovšem ne z kuchařského prostředí, připomene divadlo Jakohost z Plzně ve hře Sonye Štemberové Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka. Závěr sobotního dne obstará již stálý host Sokolovské čurdy, divadlo Dostavník Přerov, původním muzikálem Zdeňka Hilberta Odysseus aneb Leporelo ROcKU. A co láska? Té je samozřejmě na Sokolovské čurdě také dost, ovšem tato otázka je názvem posledního představení přehlídky, které začne v neděli. Bude v režii divadla AMADIS z Brna a je dílem známého amerického dramatika a scénáristy Murraye Schisgala, autora scénáře k filmu Tootsie s Dustinem Hofmanem. „Slavnostní zakončení přehlídky a vyhlášení hlavní ceny za nejmenší hereckou roli Sokolovská čurda 2010 proběhne v neděli 26. září,“ upřesnila Jarka Nikodémová.

Diváci tvrdí, že si sokolovské setkání amatérských divadelních souborů oblíbili a cestu do hlediště si najdou. „Divadlo se mi líbí, a pokud budu mít čas, čurdu navštívím,“ tvrdí Marcela z Lokte.