Hornické město s Hornickou poutí bez hornického průvodu. Tak to vypadalo posledních zhruba jedenáct let v největším městě našeho okresu Sokolově. To se má nyní změnit. Vedení Sokolova přispěchalo před blížící se poutí s informací, že průvod horníků bude po letech obnoven.

„Rada města se spolu se Sokolovskou uhelnou, akciovou společností, dohodla na uspořádání průvodu delegací z hornických měst. Bude již při letošní Hornické pouti," potvrdila místostarostka Sokolova Renata Oulehlová. Vést by měl ze Starého náměstí na náměstí Budovatelů. Účast již přislíbily hornické výpravy například z Chodova nebo Krásna. Naposledy se prý hornický průvod uskutečnil v Sokolově v roce 2003. Občané nápad vítají.

„Je to dobře. Horníci k městu odjakživa patří. Například v sousedním Chodově mají krásnou tradici průvodu horníků. Nádherné jsou i jejich naleštěné uniformy," říká Soňa Novická ze Sokolova.

V Chodově před lety vznikl i hornický spolek Solles. Nositel tohoto jména Antonín Solles byl prvním obyvatelem Chodova, kterému bylo v roce 1799 zapsáno v chodovské matrice povolání horník a důlní.

Chodovští byli i na nedávném 19.setkání hornických měst a obcí ČR, které se konalo v Havířově. Na setkání dorazilo na 800 havířů. Přijeli z celé České republiky, Slovenska a Polska.