Nejen to se dozvěděli návštěvníci Kynšperského pivovaru, kteří si nenechali ujít oslavy prvního výročí Šenkovny u Zajíce. Kdo přišel, nelitoval. Na programu byly netradiční prohlídky pivovaru s hereckým doprovodem, ochutnávky pivních speciálů, taneční zábava, soutěže, ohňostroj či vystoupení operní pěvkyně Zlaty Sabitov. Pro pivovar to byla doposud největší společenská událost v jeho novodobé historii. Stovky hostů zaplnily šenkovnu a celý kulturní sál, kde se bujaře hodovalo, zpívalo a tančilo.

Hned v úvodu slavnosti narazil sládek Miroslav Broz před zraky hostů první sud zeleného ležáku. Zdarma ho čepoval hostům a ti před ním koštovali tento lahodný pěnivý mok, který se vyznačuje plností a říznou chutí. „Zelený ležák je nefiltrované 12° pivo vařené pouze jednou ročně při sklizni zelených šišek chmele. Prosím, nepleťte si ho se zeleným velikonočním pivem," usmíval se u pípy kynšperský sládek.

Rušno bylo také přímo v pivovaru, kam celé odpoledne a večer přicházely zástupy lidí, aby se nechali zasvětit do výroby kynšperského piva a dozvěděli se pikantnosti ze života barona Jiřího Haase z Hasenfelsu, jehož šlechtická rodina vlastnila pivovar v letech 1840 až 1945. „Náš pan baron stačil za jediný rok poznat až 280 milenek. O svých mileneckých avantýrách si vedl zápisky a každou dámu oznámkoval jako ve škole. K některým se vracel a jedničkářky vždycky dobře odměnil," prozradila o známém milovníkovi průvodkyně Carmen. „Zaslechl jsem smích krásné dámy. Ano, vy byste mohla být ozdobou na mém hradě Bítově a jistě byste si ode mě odnesla moc dobrou známku," oslovil mladou slečnu z davu duch prostopášného barona, kterého během exkurze ztvárnil herec v dobovém kostýmu.

Za šenkýře se naopak přestrojil ředitel Kynšperského pivovaru Radek Vomočil. Mocně se chopil dubového vysmoleného soudku a dřevěnou paličkou do něho natloukl výčepní kohout. „Přátelé, račte přistoupit. Zde máte jedinečnou příležitost ochutnat pivčo z vysmoleného sudu, které chutná o dost jinak než dnešní piva z nerezových sudů," pokynul lidem přejícný šenkýř. Poté si všichni společně s baronem připili na zdraví. A pili dlouze až do dna.

U příležitosti první výroční oslavy připravil pivovar i dva historické pivní speciály, připravené podle historické receptury pocházející od šlechtické rodiny Haasů. „Starý pan baron miloval dobré jídlo, krásné ženy a pivo. A proto jsme se rozhodli, že na jeho počest uvaříme dvě speciální várky piva povzbuzujícího milostnou touhu, zvlášť pro dámy a zvlášť pro pány," ukázal ředitel na vysoké, štíhlé lahve, opatřené pečetí s novodobým symbolem pivovaru, což je zajíc s půllitrem. Ženám je určené 11° pivo s příchutí kynšperského medu. Muži zase jistě ocení sílu a hořkost 14° ležáku. „Jelikož obě raritní piva lidem zachutnala a jdou rychle na odbyt, rozhodli jsme se, že od každého druhu dodatečně uvaříme ještě jednu várku, " poznamenal Vomočil.

Šenkovna se nachází v bývalých prostorech humnové sladovny, kde v minulosti klíčil jarní ječmen. Zároveň se jedná o nejstarší budovu v celém areálu Kynšperského pivovaru. Dochovaná je tam 300 let stará cihlová klenba, která je samonosná. Strop podpírají tesané kamenné žulové sloupy. Interiér je laděn do klasického staročeského stylu.