Mirákl se na soutěžích České taneční organizace nominoval na mistrovství s celkem 15 choreografiemi, což byl nejvyšší počet ze všech skupin v republice. Do finále postoupil se třemi a nejúspěšnější se stala právě choreografie Andrey Burešové a Markéty Vajdíkové NOHY. Mistrovský titul není zdaleka jediný, který s ní děvčata vybojovala. „Staly jsme se s ní mistry ČR, byla zvolena nejlepší dětskou choreografií napříč všemi tanečními disciplínami a děvčata s ní získala i titul Czech Dance Masters," pochlubila se Burešová.

Autorky si daly velkou práci s volbou tématu. „Chtěly jsme, aby bylo jiné než Wintonovy vlaky. Už jsme měly i zajímavou hudbu a pak jsme se koukaly na nohy dětí a napadlo nás to," vysvětlila. Choreografie vypráví o tom, jak se vyvíjí nohy tanečníka od prvních krůčků, co všechno dokážou a co musí ustát, aby se staly právě nohama tanečníka.

Ve vítězné formaci tančí 18 dětí ve věku od 8 do 11 let. Samotné vyhlašování výsledků bylo plné emocí a napětí. „Bylo to hrozně napínavý, nevěděly jsme, jestli budeme první, nebo druhý," vylíčila své pocity desetiletá Andrejka Čopáková. „Pak na stupních vítězů to bylo moc hezký. Nečekaly jsme, že budeme tak úspěšný, byl to moc hezký pocit, vědět, že jsme, když to tak řeknu, lepší než ostatní. Ale gratulovaly jsme potom i všem ostatním, všichni jsme byli dobří," neskrývala své nadšení ani s odstupem týdne. Jak potvrdily shodně s Andreou Burešovou, děvčata, ale i dospělí brečeli radostí a holky s medailemi i spaly.

Zklamání rozhodně není ani z umístění juniorů, kteří postoupili do semifinále. „Vloni ještě děvčata tančila v dětských kategoriích. Letos tedy poprvé v juniorech, a už jen to, že postoupila do semifinále v tak nabité konkurenci, má pro mě velký význam do budoucnosti," uvedla Burešová.

Ani nyní po mistrovství tanečnice nespí na vavřínech. Byť se dostavila únava, protože v průběhu soutěží vstávaly dívky denně po šesté hodině a z haly se vracely večer po osmé, deváté, začaly pilně trénovat a chystají nové choreografie a projekty. „V trénincích se hodně chceme zaměřit na technickou dokonalost pohybu," poznamenala s tím, že v plánu má letos udělat jazzové formace Broadway jazz a už má promyšlené i modernové choreografie. „Za odměnu vezmu malou skupinu dětí na začátku prosince na mistrovství Evropy do Polska," prozradila jedno z chystaných překvapení. „A rozhlížíme se i po nových projektech a nových možnostech," doplnila. Kromě účasti na soutěžích přemýšlí o tanečních projektech a… víc nechtěla prozradit. Ale v případě šikulek z Miráklu se určitě máme na co těšit.

Autor: Lucie Žippaiová