Vraťme se na začátek. Jak kapela vůbec vznikla?

Založení kapely byla v podstatě plánovaná akce, ale vše mělo vypadat trochu jinak. Kapela měla být tříčlenná a hrát naprosto odlišný styl, než který produkujeme dnes. Ale jsme snad všichni rádi, že to dopadlo, jak to dopadlo. Z původní tříčlenné sestavy je nás momentálně 8.

Co vás jako kapelu nejvíce inspirovalo a ovlivnilo?
Nedá se snad ani říct, že by nás něco zásadně ovlivnilo. Každopádně se do naší tvorby promítají nádechy našich oblíbených interpretů. Ať už jde o stěžejní základy funky music, tak i notoricky známé úryvky populární hudby, které se v našich písních čas od času objeví. Není to ale, že bychom kopírovali. Jde pouze o ozvláštnění nějakým riffem, který na lidi vždy zapůsobí.

Loni jste dost koncertovali, jak to vidíte letos? Budete zase hodně hrát, nebo plánujete rekreovat se, sbírat síly a inspiraci?
Rádi bychom hráli na co nejvíce místech i festivalech. Do našeho plánování koncertů se ale promítají i další aktivity našich členů. Téměř každý z nás účinkuje ještě v nějakém hudebním tělese, takže vše podléhá komplikovanějšímu plánování volných termínů a mnohdy se stane, že pěknou akci musíme odmítnout právě z těchto důvodů. Momentálně pracujeme na několika nových písních, které hned zjara budeme chtít předvést publiku. Stylově se to trochu liší od tradiční tvorby Motýlů, ale jistě si to své příznivce najde.

Co v nejbližší době chystáte?
Nejbližší, co nás čeká, je koncert v karlovarském klubu Crux, který je datován na pátek 15. dubna. Na konci léta se objevíme v Sokolově v rámci tradiční akce, Hornické pouti, na jednom z pódií v sobotu 10.9. Předpokládáme, že na léto nám nějaké akce přibydou. V každém případě jsme nakloněni všemu, takže pokud by někdo rád naši produkci, můžeme se domluvit.

Je v dohlednu nové album?
Jak jsem již řekl, tvoříme nové písně. Materiál na plnohodnotné album to sice nebude, ale pokud si něco říká o záznam, budou to právě tyto novinky. Takže pokud bude konstelace příznivá, můžou se naši příznivci těšit na nějaký singl o maximálně čtyřech kusech. Na našich koncertech lze zakoupit naše poslední album s názvem Podzim, které je stále aktuální a shrnuje naši tvorbu. Ceny jsou smluvní a nejlepší tanečnice dostávají CD darem (smích).

A jaké jsou plány kapely do budoucna? Máte nějakou metu pro letošní rok?
Vyloženě žádný cíl nás nečeká. Chtěli bychom ale hrát co nejvíce na známých i neznámých místech. Snad největší metou je pro nás zůstat spolu a dál tvořit, což se nám poslední dobou celkem daří.

Čeká vás letní zápřah na festivalech?
Zatím žádný významný zápřah neevidujeme. Ale rádi bychom. Kdokoliv by si nás na svém letním festivalu přál, rádi se domluvíme, přijedeme a předvedeme svůj hudební set.

Už se ustálila vaše situace se střídajícími se bubeníky? Už jste našli toho pravého a on vás?
To doufáme. Už nějaký čas za bicími sedí Víťa Kováč, který působí i ve skupině Tajfun. Myslím, že jsme si dobře sedli jak hudebně, tak i lidsky. Je opravdu moc šikovný a nedělá mu problém střídat různé hudební styly i rytmy. I zbytek kapely doufá, že nám vydrží co nejdéle a nebudeme vystaveni další krizi, která nás zasáhla při početnějším střídání muzikantů na různých postech.

Jsou nějaká témata, kterými se chcete ve svých textech v budoucnu nějak hlouběji zabývat?
V textech, které si ve většině případů píši sám, jsem se nikdy nezabýval žádnými konkrétními palčivými tématy. Spíš to vše vždy vyplyne z atmosféry, která mě zrovna zasáhne. Něco si začnu na zkoušce pobrukovat, najednou se mi do toho vloudí nějaký zajímavý rým a na tom pak stavím. Spíš jsou to taková lehčí témata ze života. Žádná politika ani poukazování na problémy lidstva. Snažím se to dělat tak neutrální, aby se nikdo nepohoršoval. Když se podaří zakomponovat nějaký vtípek, je to jen plus. Stále to děláme jen pro zábavu. A přesně tak by to při našich koncertech mělo vypadat.  (šmu, jid)