Nultý ročník folkového a country festivalu Na konci světa se v sobotu konal na prostranství před kraslickým Free klubem. A čemu vděčí akce, díky které bylo město zase o trochu kultury bohatší, za své jméno? „Když jsme společně s organizátorkou vymýšlely název pro náš festiválek, nic kloudného nás nenapadalo. Folkových festivalů už bylo hodně a my nechtěly žádný z jejich názvů kopírovat. Potom jsme si ale vzpomněly, kde vlastně žijeme – a jméno bylo na světě,“ prohlásila moderátorka hudební akce Alena Vyšehradská.

Na festival do Kraslic se sjelo několik západočeských kapel. Na plakátech se objevila jména hudebníků, o kterých se dá mluvit jako o legendách, vedle nich však i jména skupin začínajících. I ty se však, jak se ukázalo, mohly chlubit šikovnými instrumentalisty a zpěváky s krásně zabarvenými hlasy.

Pocta zahájit festival připadla habartovské skupině Fíci. Po nich přišla řada na sokolovské dívčí kvarteto Sweet voices – v baladách a spirituálech ukázaly mladé, talentované zpěvačky, že jejich hlasy jsou skutečně sladké a že jsou oprávněnými držitelkami dětské Porty.

Sladké dívčí hlasy vystřídaly hlasy ´o trochu´ hlubší v podání muzikantů ´o trochu´ starších – na pódium totiž dorazila kraslická skupina Švorc, výhradně pánské trio, které je už dávno zapsáno v mém povědomí díky vlastním písničkám s úžasně vtipnými texty.

Zpestřením programu bylo vystoupení tanečního souboru Ouky kouky. Malé tanečnice se držely žánru festivalu a předvedly country taneček. Později přitančila v rytmu orientální hudby ještě břišní tanečnice Barbora Pistauerová. Na Švorc plynně navázali známí písničkáři Vojta Kiďák Tomáško a Ríša Melichar – své vystoupení, plné trampských písní a textů, které s lehkou ironií popisují strasti a slasti života a v nichž se snad každý musí poznat, prokládali veselými historkami a vtipnými narážkami.

Rozvířit stojaté vody folku a country porcí bluegrassu přijela kapela Bluegate, letošní držitelé ceny Krtečka z festivalu Zahrada. Po jejich vystoupení přinesli zklidnění, zpomalení a písně vonící táborovým ohněm legendární loketští Roháči.
To nejlepší přišlo ale až na konec. Festiválek završilo vystoupení skupiny Alison, která hraje keltskou hudbu. V drsných baladách i pomalých milostných písních předvedla kapelnice a zároveň organizátorka celého festivalu Alena Boháčová svůj krásný hlas, sekundovala jí další vynikající zpěvačka Renata Stibůrková.

Instrumentální skladby zvládla skupina Alison také na jedničku, ačkoli jim chyběla houslistka. Zazněla dokonce i moje oblíbená Čarodějnice z Amesbury.
„Folk není v Kraslicích doma. Ale on tady doma bude,“ zvolala ke konci programu s pevným přesvědčením Boháčová.

M. KUbicová