Habartovský festival je za dveřmi. Jak byste charakterizoval letošní ročník? Na co se mohou návštěvníci těšit?
Než začnu mluvit o festivalu jako takovém, musím zmínit počasí – zase! Budeme muset trnout, jestli bude svítit sluníčko, nebo nám odpoledne proprší. Předpovědi celého světa se opět neshodují, jak na začátku víkendu bude.
Pro začátek hrubá fakta: Habartovský festival se bude konat tento pátek v areálu Baníku Habartov. Do 17. hodiny tam bude probíhat dětský den, na který naváže hudební část dne. Pořádajícím je skupina Bodlo ve spolupráci s městem Habartovem. Habartovský festival je od svého počátku koncipován stejnou dramaturgií: pět kapel z různých koutů Čech a Moravy a jeden písničkář.
Festivaly nebo celovečerní folková setkání pořádáme už od druhé poloviny devadesátých let. Zpočátku nepravidelně, později čtvrtletně formou klubových večerů jako součást sdružení Folkotoč v karlovarském Klubu Paderewski a v chodovském hotelu Nautilus. Deset let jsme v Chodově pořádali festival Chodovský poplach. Od roku 2009 organizujeme hudební setkání v areálu Baníku v Habartově.

Jak probíhaly přípravy na festival?
Přípravy i celý průběh činností před zazněním tónů první vystupující skupiny vedeme stejně jako v minulých letech – požadavky na dotaci od státních institucí, obíhání firem pro sponzorské příspěvky, průzkum, jaké skupiny by veřejnost chtěla, reklama, plakáty, Ochranný svaz autorský… Je cítit, že Karlovarský kraj patří k finančně nejchudším krajům naší republiky. Nutno dodat, že město Habartov pomáhá, jak může.

Akci pořádá vaše skupina Bodlo. V jaké formě nyní hraje, jaké jsou novinky a co vás v létě ještě čeká?
Organizování festivalu je pro skupinu jen „boční větví" činnosti. Naše představa je hrát, až se uhrát. Množstvím našich vystoupení to vidět není, divák si neužije naše nezveřejnitelné hudební kreace ve vlastní zkušebně, kterou dal dohromady náš nejvyšší kytarista a kde můžeme zkoušet, kdy chceme. Třeba i v sedm ráno. Většina členů Bodla se účastní pravidelných i nepravidelných „zpívaných" nebo příležitostného hostování v jiných sdruženích. Na podzim loňského roku jsme se pustili do tvorby nových písniček a pro zpestření jsme se ke konci zkoušek uvolňovali skladbami, které už léta nehrajeme. Nakonec došlo k tomu, že letošní rok není ve znamení novinek, ale věcí pradávných, které si vybaví jen pamětníci. I ti budou překvapeni vesměs novým hávem. Dál zůstáváme u názoru, že chceme hrát vlastní písničky, ve kterých světu vyzpíváváme své radosti i nezdary. Je pro mě těžké jednoznačně určit žánr akustické hudby, kterou si skupina sama vymýšlí a kterou se prezentuje. Ať návštěvníci posoudí sami, do jaké škatulky by je zařadili.

Teď k samotnému programu. Kdo se v Habartově na pódiu objeví?
Nejdále to do Habartova má zlatý hřeb večera, pražská skupina Pacifik, legenda působící na scéně několik desítek let. Na podzim naťukáváme veřejnost, aby si vybrala, koho by na festival nejraději. Nejvíc hlasů v našich finančních možnostech získal právě Pacifik. Jestli jsem správně spočítal kilometry, druhým nejvzdálenějším je pražská skupina Sekvoj. Tím bychom měli trampský žánr obsazený. Bluegrassovým fandům představíme Monokl z Ústí nad Labem, folkovým zase habartovské Fíky. Písničkáře zastupuje Pepa Štross, který tradičně celý festival moderuje. Pořádajícím a vystupujícím tělesem je chodovská skupina Bodlo.

Co byste vzkázal těm, kteří třeba ještě s návštěvou Habartovského festivalu váhají?
Posluchačům folkové, trampské, country a bluegrassové muziky, kteří na Habartovský festival ještě nezavítali, nabízíme pět hudebních skupin, jednoho písničkáře a takřka domácí prostředí malého festivalu s možností občerstvení. Těm, kteří chodí pravidelně nebo festival v minulosti navštívili, vzkazujeme, že moderovat i zpívat jako v předchozích ročnících bude Pepa Štross a o desáté večerní se Habartovští postarají o tradiční ohňostroj. Informace o festivalu lze nalézt na našich stránkách www.bodlo.cz a na facebookovém profilu.