Barokní kostel Nanebevzetí v Kynšperku nad Ohří hostí dnes od 19 hodin jedinečný „cross-overový" koncert mezinárodního Festivalu uprostřed Evropy „Johann Sebastian Bach meets klezmer".

Vystoupí na něm soubor židovské klecmerové hudby z nizozemského Vaalsu „Dance of Joy" ve složení Johannes Flamm – klarinet, Johanna Schmidt – housle, Alfred Kraus – akordeón a Werner Lauscher – kontrabas se svým unikátním pojetím hudby barokního génia Johanna Sebastiana Bacha.

Klecmer, to jsou smyslné, tklivé melodie, strhující groove. Dance of Joy báječně ukazují, že tak je možné vnímat i Bacha. Taneční věty z Bachových suit, jeho Selská kantáta nebo témata z jeho koncertů, chorálů, árií a fug inspirovaly soubor Dance of Joy k tomuto prolínání hudebních žánrů. Hudebníci se velikánovi hudebních dějin blíží hravě a s jemným vtipem.

Bach – sám kreativní improvizátor hry na varhany − by jim to jistě neměl za zlé. Na koncertu zazní kromě úprav Bachových „Slz smíchu" ze Selské kantáty nebo árie z Golbergovských variací také například tradicionál Létající Bulhar, Šumař na střeše od Jerryho Bocka, ukolébavka „Rozinky a mandle" od Abrahama Goldfadena a další. Vstupné je 150 korun, více o přehlídce na www.festival-mitte-europa.com.

Autor: Tomáš Kábrt