Zatímco uplynulé ročníky se konaly vždy na prostranství u tamního Free Clubu, letos se dění přesune na zahradu kulturního domu, kam se vejde mnohem více lidí. Více o folk a country festivalu s pořadatelkou a zpěvačkou skupiny Alison Alenou Boháčovou.

Festiválek na konci světa se blíží. Jak probíhají přípravy a kdy celou akci odstartujete?
Letošní festiválek se opravdu blíží mílovými kroky. Přípravy jsou v plném proudu a stále spočívají hlavně ve shánění finančních prostředků a zajišťování zázemí pro festivalové hosty a účinkující. Samotná mozaika se však dotvoří až v den konání festivalu, kdy mě bude do 13 hodin, kdy akce začne, polévat střídavě ledový a horký pot (smích). V momentě, kdy však zazní tóny písně první kapely, se uklidní i mé nervy. Pak už festiválek ožije návštěvníky, vůní klobás, hlaholem a bude si plynout vlastním životem. Alespoň to tak bylo v předešlých letech a bylo to moc fajn.

Letošní změnou bude přemístění dějiště festiválku na zahradu kulturního domu. Proč ta změna?
Předešlé ročníky probíhaly v prostorách Free Clubu. Musím říci, že jsem si nemohla nikdy stěžovat na tyto prostory, ale je pravda, že festival dozrál do té fáze, že je nám to zde již těsné. Proto jsme přesunuli akci ke kulturnímu domu. Od přesunutí si slibuji větší a pohodlnější prostředí pro návštěvníky, catering a též účinkující zde budou mít lepší zázemí pro přípravu a odpočinek po hraní. Matěji Seckému, který Free Club provozuje, patří velký dík za šest let pohodové spolupráce na Festiválku na konci světa.

Na jaké kapely se mohou příznivci hudby těšit?
Letos se mohou hosté těšit na zpěvačku a krásnou dámu Věru Martinovou, skvělého písničkáře Slávka Janouška, kterého doprovází Luboš Vondrák, též písničkáře Pepu Štrosse. Poprvé také přijede skvělá příbramská Ginevra, hrající historickou hudbu. Samozřejmě zahraje i naše kapela Alison. Návštěvníci dále uslyší legendární Roháče z Lokte, výborný bluegrass v podání kapely Album. A kdo by si chtěl zavzpomínat na staré dobré trampské časy, přijde si na své s kapelou Brontousauři revival. Z místních umělců zahrají výborní DRC z Ostrova, Kraslická cimbálovka a originální swingaři, kapela Černý nebožtík band ze Stříbrné. Lidé se mají opravdu nač těšit a přijde si zde na své každý. Kulturní vložkou budou děti z taneční skupiny Ouky Kouky a zazpívají i děti ze ZUŠ Kraslice a Chodov. Na závěr festivalu se představí ohňoví umělci se svou fireshow.

Jaké kapely si v letošním ročníku nejvíce považujete?
Já osobně si považuji úplně všech účinkujících, kteří kdy na festiválku vystoupili, bez rozdílu popularity či vlastní velikosti. Spousta z nich hlavně v začátcích byla ochotna přijet a zahrát, aniž by věděli, do čeho jdou a co je vůbec tento festiválek zač. Mohu být jedině ráda, že dnes je již tato akce stálicí v našem městě i na folkové scéně a kapely mi samy nabízejí své služby a mohu si vybírat. Těším se, že poznám nové lidi, inspiruji se a dodá mi to energii do konání dalších ročníků. Pro mě je nejvíce důležité, aby si zde přišli na své hlavně návštěvníci a účinkující, aby měli pěknou atmosféru a všichni odcházeli spokojení.

Festiválek pořádá vaše kapela Alison, co je nového v kapele a na co se mohou fanoušci ve vašem podání těšit?
V kapele jsme v letošním roce žádné výrazné změny neměli, což je pozitivní. Protože jsme si prošli dlouhým obdobím střídání muzikantů a to není nikdy příliš dobré. Teď nám to šlape a je to fajn. Na říjen máme v plánu zavítat podruhé do nahrávacího studia a budeme se snažit pro naše příznivce vyplodit nějaké pěkné nahrávky. Pokud vše půjde podle plánu, do konce roku, či začátkem roku nového spatří naše dílko světlo světa.

Kde je možné vstupenky koupit a kolik za ně návštěvník zaplatí?
Vstupenky budou k zakoupení od měsíce června v Kraslicích v kulturním a informačním centru nebo u členů kapely Alison a budou stát 130 korun v předprodeji, na místě pak 180 korun. Děti do patnácti let mají vstup zdarma. Z každé vstupenky jako každý rok poputuje deset korun na dobročinné účely pro místní neziskové organizace. A na závěr jedna důležitá informace – pejskům je na náš festiválek vstup povolen. (smích)