Už desítky let dává hudební soutěž Porta příležitost mladým hudebním talentům předvést svůj um i prezentovat vlastní tvorbu. Letošní ročník se nesl ve znamení nástupu mladé generace. Oblastní kolo Poohří opanoval s vlastní tvorbou Martin Čarný nejmladší, v interpretační části zabodovaly hned dvě kapely v čele s domácí zpěvačkou Jelizavetou Denysyukovou.

„Osobně jsem za výsledky velice rád. V minulých letech několikrát v řadě zvítězila chodovská skupina Netřísk, která je sice výborná, ale letos se konečně ukázalo, že i v mladší generaci jsou úžasné talenty. Vystoupení byla skutečně na vysoké úrovni a o vítězích můžeme říct, že byli opravdu vynikající," radoval se pořadatel Karel Pýcha, který už se organizaci Porty věnuje 25 let.

Porta se tradičně uděluje ve dvou kategoriích – autorské a interpretační. Vlastní tvorbou porotu složenou z regionálních hudebních osobností nejvíce oslovil Martin Čarný nejmladší z Krajkové. Zaujal hlavně písní Solárkový inkubus. Autorskou portou ocenili porotci i Lenku Kozohorskou ze skupiny DRC. Do celorepublikového finále v pražských Řevnicích se s interpretační portou probojovalo Trio P. E. S, postup do semifinále získala skupina Sesskoč. Jejich společným jmenovatelem je právě okouzlující zpěvačka Jelizaveta Denysyuková. Za vítězné trio ale dojmy tlumočil baskytarista Slavomír Randys. „Jsem hrozný trémista, na pódiu bojuji s nervozitou. Ambice na postup jsme ale měli a jsme moc rádi, že se to podařilo. Je to skvělá příležitost," uvedl.