V Sokolově začíná dnes festival Jazzové jaro. Od 19 hodin rozezní zdejší Městské divadlo pražský dixieland J.J.Jazzmen se zpěvačkou Petrou Vlkovou a domácí Big Band MDK pod vedením virtuozního trumpetisty Milana Šoltésze. Zítra to od 18 hodin v novosedelském kulturním domě Meteor rozjede juniorský retro-orchestr Swing Melody z Ostrova a jen o málo starší plzeňský Pilsner Jazz Band se zpěvačkou Martou Bauerovou.

Kapelu J.J.Jazzmen založil před dvaceti lety kapelník Jan Jirucha (J.J.) a s repertoárem od Louise Armstronga s ní objel řadu zemí. Koncertovali v Německu, Dánsku, USA, Anglii, Francii, Švýcarsku, Itálii, na Mittelmeer Jazz Cruise a podobně. V Praze a Berlíně hostoval s J.J.Jazzmen i bývalý Armstrongův spoluhráč, člen jeho "All Stars", klarinetista Joe Muranyi. Kapela byla kapela poctěna i pozváním přímo do kolébky jazzu New Orleans, Armstrongova rodného města, kde hrála na slavném "New Orleans Jazz & Heritage Festivalu".

Velký dvacetičlenný Big Band MDK Sokolov založili právě na jaře před čtyřmi lety zkušení saxofonisté Milana Szep a Jiří Drahokoupil, kteří přizvali ke spolupráci profesionálního trumpetistu Milana Šoltésze, který se stal uměleckým vedoucím a kapelníkem orchestru, a další špičkové muzikanty z Karlovarského kraje i Plzně a Prahy. Ve standardním bigbandovém obsazení 5 saxofonů, 4 pozouny, 4 trumpety, kytara, baskytara, piano a bicí hrají skladby osvědčených světových autorů a interpretů swingové a taneční hudby jako Duke Ellington, Count Basie, Quincy Jones, Glenn Miler, Stevie Wonder a dalších.

Unikátní jazzový orchestr mládeže Swing Melody hrající jazz a swing 30.let a 40.let minulého století převážně z českého prostředí vznikl nedávno při ostrovské umělecké škole a v současnosti již koncertuje po celé republice. Jeho vystoupení jsou opravdovou a svěží swingovou show.

Pilsner Jazz Band si za čtyři roky své existence stačil vydobýt své místo v oblasti českého tradičního jazzu a swingu. Tento osmičlenný plzeňský orchestr se soustředí právě na "zlatou éru" jazzu, tedy dixieland a swing, ale pro pestrost nechybí v repertoáru boogie-woogie, blues nebo standardy latin-jazzu. Je pravidelně zván na české i zahraniční festivaly, ale vystupuje často i na běžných koncertech, svatbách, firemních akcích, oslavách a při dalších příležitostech.

Právě díky širokému repertoáru si každý vybere to své - od starých dixielandů z časů Joe „King" Olivera, Eddieho Condona a Louise Armstronga, přes zlatou éru swingu Bennyho Goodmana a Counta Basieho, klasický jazz jmen jako Duke Ellington nebo Ella Fitzgerald až po songy Joe Zawinula, blues alá B. B. King nebo známé samby latin-jazzu. Sedm instrumentalistů v klasickém obsazení doprovází jedna krásná zpěvačka se sametovým hlasem, pro ni charakteristickým. Domovským městem Pilsner Jazz Bandu je Plzeň, vystupuje ale na různých akcích a festivalech po celé ČR i v zahraničí.

V Sokolově je vstupné 120 korun, v Novém Sedle se hraje zdarma

AUTOR: Tomáš Kábrt