Proniknout do světa pocitového vnímání a nechat na sebe působit obrazy neúnavného výtvarníka Jiřího Juna mohou lidé v galerii U Vavřince v Chodově. Na místě je čeká jedinečné setkání s třiceti kresbami, které je možné ve městě vidět vůbec poprvé. O to víc je autorská výstava vzácnější.

„Název pro expozici Jiří Jun a Chodov byl vybrán proto, že Jiří Jun se v tomto městě nenarodil. Do Chodova přišel v roce 1969 a zakrátko společně oslaví čtyřicetileté soužití,“ vysvětlila,“ řekla o autorovi Božena Vachudová, která se ujala úvodního slova během slavnostní vernisáže.
„Ačkoliv Jiří Jun nepatří do řady slavných rodáků, přesto společně s nimi - po celou dobu utvářel - a utváří novodobou a neopakovatelnou totožnost města Chodova v uměleckém světě. “ pokračovala ve výpovědi Vachudová.

A proč díla Jiřího Juna nebyly v Chodově k vidění již dříve? Odpověď je prostá, chyběly zde prostory, které by pro umístění tak hodnotných obrazů byly vhodné.
„Jsem nesmírně rád, že konečně mohu vystavovat i na domácí půdě. Má to pro mne opravdu velký význam,“ řekl otevřeně Jun.
Milovníci umění, kteří si udělají čas a do galerie zavítají, budou mít jedinečnou šanci vidět obrazy, jenž před nedávnem obdivovali také lidé v Praze. „Osmnáct prací jsem měl v Sovových mlýnech. Zbytek expozice pak tvoří moje starší díla,“ upřesnil výtvarník.

Výstava v Chodově potrvá do 27. června. Do té doby je možné unikátní díla vidět i za doprovodného výkladu autora. „Vůbec bych se nebránil nějakému setkání přímo v galerii. Myslel jsem především na děti, které se už koncem roku stejně moc neučí a tak bych si s nimi tady mohl popovídat o umění,“ přemýšlí Jun. „Všechno to ale záleží na zájmu škol,“ zdůraznil mistr.
Galerii U Vavřince je možné navštívit každé úterý a čtvrtek v době od 15 do 18 hodin nebo v neděli mezi 13. a 17 hodinou.
„Větší skupiny jsou pak zvány po dohodě s pracovnicemi infocentra i v jiné době,“ poznamenala vedoucí odboru školství a kultury Ivana Sarkányová.