Na výročním patnáctém plesu se o víkendu pobavili zaměstnanci a další příznivci věznice v Kynšperku. Kaceřovskou sokolovnu již tradičně poslední únorovou sobotu roztančila kapela Starovarka z Chebu, nechybělo ani vystoupení sokolovské taneční skupiny Mirákl. Více o plesu pověděla pravidelná účastnice a tisková mluvčí věznice Petra Bělíková.

Letos už reprezentační ples vstoupil do svého patnáctého ročníku. V čem se lišil od těch předchozích?
Některé věci samozřejmě zůstávají tradicí, jako třeba vystoupení Miráklu, který ples zpestřuje od samého začátku. Letos se na pódiu sešli vedle našeho hlavního organizátora Františka Vernera také dva ředitelé. Patnáctý, jubilejní ročník zahájil Josef Pšenička, který řídí věznici od ledna letošního roku, a účastníky z pódia pozdravil také Vlastimil Kříž, jeho předchůdce. Milým hostem byl také ředitel partnerských bavorských věznic Mathias Konopka, který nastoupil do této funkce po panu Dieteru Waasovi. Po půlnoci jsme mu nechali u příležitosti jeho narozenin zahrát sólo. Pan Konopka se také sám ujal mikrofonu a jednu písničku zazpíval. Bylo to velmi příjemné. Spolupráci s bavorskými věznicemi jsme navázali v roce 2002.

Čekalo na návštěvníky plesu ještě nějaké další překvapení?
Překvapením bylo o desáté také vystoupení Travesti show Kočky a stejně jako v minulých letech si lidé mohli odnést nějaké příjemné překvapení z tomboly. Hlavní cenou byla i tentokrát televize.

Můžete naopak připomenout historické začátky plesu?
Ples původně vznikl jako akce základní odborové organizace. Na její ustavující schůzi se v prosinci 1999 sešlo 28 členů, dnes už jich má přes 100. Už tenkrát se organizování plesu ujal František Verner, který se náročným přípravám každoročně věnuje dodnes. Výtěžek z plesu původně putoval právě na financování dalších odborářských akcí, jako je například Mikulášská besídka. Část výtěžku se ale také vždy odesílá Fondu ohrožených dětí, loni a letos to je 8000 korun.

A co si vy osobně na plese nejvíc užíváte?
Musím říct, že na ples chodím moc ráda. Je tu domácká atmosféra, s kolegy se tu poznáme z trochu jiného úhlu. Je to také o setkání s našimi důchodci nebo s kolegy ze spolupracujících organizací.