Červencové Loketské kulturní léto (LKL), známé světové opery v amfiteátru pod hradem, se letos svého desátého ročníku z důvodu nedostatku financí na realizaci nedočkají. Podle loketského starosty Jaroslava Hlavsy je ovšem připravený náhradní program. „Ten bude jiného ražení, v jiných žánrech. Jakákoli improvizace by jménu LKL ublížila,“ vysvětluje hlava města.

A co tedy letos opery v přírodním divadle nahradí? Podle Tomáše Svobody z agentury Vlny to bude v prvé řadě koncert americké folkové zpěvačky Suzanne Vega a kapely Čechomor, a to již 21. července. „Do poslední chvíle jsme o operách přemýšleli, ale nakonec jsme si řekli, že nebudeme fušovat do žádného nesmyslu a přesuneme jejich realizaci až na příští rok,“ vysvětluje Svoboda s tím, že letos je pro návštěvníky amfiteátru připravena výjimečná novinka. 3D letní kino se speciálními 3D brýlemi.

„Promítání pod hradem proběhne v sobotu 22. srpna od 22 hodin. Diváci se mohou těšit na remake populární hororové klasiky Noc oživlých mrtvol,“ informuje Svoboda. „Program v amfiteátru začne už ve 20 hodin koncertem pohodových Goodfellas. Na film ani na koncert se neplatí žádné vstupné,“ uvedl šéf Agentury VLNY a organizátor loketských koncertů Vladimír Suchan.

Pokud prý bude letos při zkušební projekci o letní kino zájem, od roku 2010 by promítání pod hradem Loket mohlo probíhat ve vybraných termínech od května do září.

K. Šujan