„Filmový klub přináší divákům většinou příběhy ze života a život nebývá procházkou vonným sadem. Bijáky evropské, asijské i americké, většinou dramata, neb takový už je život vezdejší. Ale dosti bylo dramat! Život přináší i úsměvné chvíle. Pro pochmurné listopadové dny jsem pro vás vybrala pár úsměvných filmů, komedií, sem tam i s nějakou slzou. Nejedná se o bezduché taškařice, ale o díla, která humornou formou sdělují něco závažného, nebo si prostě jen tak pohrávají s životní realitou,“ říká Mirka Pilařová, vedoucí filmového klubu Alfa Sokolov.

Hlavní část filmových úsměvů zahájíme v pátek 16. listopadu v divadle MDK. Mexický snímek Bez návodu je vkusná a dojemná komedie o příjemném životě playboye z Acapulca, otcovské lásce a nepředvídatelnosti osudu. Italský režisér Sydney Sibilia je autorem minisérií Profesoři zločinu. Ve třech dílech italské hitové krimi/komedie se propuštění univerzitní profesoři vydávají na scestí. Odborníci jsou v podsvětí vítáni, obzvláště specialisté na drogy.

Druhé a třetí pokračování pak můžete zhlédnout v kinokavárně a v kině Alfa 17. listopadu. Co jsme komu udělali je skvělá francouzská komedie, jedna z nejlepších za poslední léta, která pojednává o rodičovských starostech se čtyřmi dcerami, čtyřmi nápadníky, o ne/toleranci náboženské, rasové i jiné. Prostě ze života.

V hudebním klubu Alfa uvedou dopoledne 17. listopadu druhou část o Profesorech zločinu: Masterclass (2). V programu nemůže také chybět severská komedie. Norská, lehce hořká a svérázná komedie Happy, Happy je o nenaplněných sexuálních tužbách, o rodinném soužití, sousedských vztazích, o životní potřebě být prostě stále „happy“.

Oscarovou komedi/melodrama Bio Ráj natočil Guiseppe Tornatore jako poctu všem bijákům a filmfanům. Nádherný film vypráví osudy chlapce, svérázného promítače (skvělý P. Noiret) a jednoho kina,) z doby, kdy se z filmů vystříhávaly polibky a v sále byla atmosféra jako na fotbale. Pravidelný návštěvník filmového klubu ví, že na Balkáně se točí dobré bijáky. Jedním z nich je snímek Turné, neotřelý komediální náhled na válečný konflikt v Jugoslávii. Herce může na turné mezi znesvářenými stranami zachránit jen jejich herecký um, který se dá hodnotit různě.

Ve velkém sále kina Alfa si tradičně připomínají diváci slavné bijáky. Jezinky a bezinky, snímek z roku 1944, je nestárnoucí hollywoodská komedie Franka Capry se skvělým Cary Grantem vypráví o dvanácti mrtvolách ve sklepě, zlomyslné genetice a bezinkovém víně. Ve Velkém finále (3) - v akční komedii pak zasáhne naposledy profesorský gang.

Bezesporu výjimečným dílem je rodinný snímek Spolu to dáme. Německý film přináší úsměv i pohnutí nad osudy nevyléčitelně nemocných dětí a radost ze síly přátelství mezi dospělým mužem a chlapcem. (Jediný dabovaný film v programu).

V nepravidelném cyklu výstav pod názvem „TADY JSEM“ představí filmový klub tvorbu Jiřího Zágnera: Abstrakce ve fotografii.

Disaster Artist: Úžasný propadák je životopisná komedie. Snímek o vzniku jednoho z nejhorších filmů všech dob (The Room) a o novodobém Edu Woodovi. A lahůdka na závěr: BlacKkKlansman. Vítězný snímek z Cannes. Chytrá satira, která si utahuje z hloupých rasistů. Spike Lee natočil krimikomedii podle skutečných událostí.

Belgický snímek Dívka je dramatem, ze kterého budete odcházet s povznášejícícm pocitem vědomí, že sny jsou splnitelné, pokud pro jejich naplnění uděláte vše. Listopadový program uzavírá drama Dogman. Jedná se o příběh z drsné periférie, kde žije citlivý muž, který má rád zvířata a svou dceru. Stává se tudíž snadným cílem šikany a hledá tedy způsob, jak zoufalou situaci vyřešit. "Ze sedmnácti listopadových filmů klub promítá 12 premiér, dvě obnovené premiéry a zbytek jsou filmy, co jste možná nestihli vidět. Těším se na setkání v našem klubovém biografu, neboť : Kolik filmů vidíš, tolik životů prožiješ,! dodala Pilařová.

Celodennií vstupné 17. listopadu do obou sálů kina Alfa je 160 korun. Vstupné na jednotlivá představení jsou individuální.

M. Pilařová