Stovky originálních, barvami rozzářených výrobků s jarní tematikou jsou od včerejšího dne k vidění ve velkém sále Kulturního domu v Kraslicích. Začala tam obří jarní výstava, do které se zapojily kraslické mateřské a základní školy i škola střední. Při výrobě předmětů a dekorací se přitom všichni drželi letošního tématu, kterým je květina. Těch bychom napočítali zřejmě i tisíce.

Výstavu spolupořádá občanské sdružení Krušnohorská krajka, které v Karlovarském kraji sdružuje zhruba osmdesát členek, jež se zabývají starými krušnohorskými řemesly, jako je paličkování, vyšívání, háčkování, a dalšími ručními pracemi. Ty si mohou návštěvníci na výstavě až do soboty prohlédnout, a dokonce i vyzkoušet. „Výrobků se sešlo nespočet. Překvapili mě školáci malí i velcí, jak jsou šikovní. Téma si vzali za své a je pozoruhodné vidět, jakou mají fantazii," řekla včera při zahájení výstavy členka Krušnohorské krajky Dana Záhejská.

Na výstavě je umístěno hned devět stolečků s tabulemi, na kterých se to veselými a jarními barvami jen hemží. Jedna škola vyrobila zahradníka, další včelky, které opylovávají květiny. Nechybí ani velikonoční vajíčka a především nespočet květin. Žáci střední školy pak vyrobili například zahradnické motyčky a pletli pomlázky.

Jen za včerejšek zhlédly výstavu desítky návštěvníků. Kromě veřejnosti tam zavítaly i celé třídy dětí. „Vyráběli jsme se spolužáky kytičky z papíru a ozdobili jarními motivy pannu," svěřila se desetiletá školačka Gábina. To důchodkyně Libuše Turková z Kraslic zase na výstavě háčkovala a pletla, a to třeba stojánky na vajíčka nebo povlaky na ně. „Jeden výrobek mi trvá asi hodinu. Snad udělá lidem radost," řekla.

Členky Krušnohorské krajky doufají, že podobné výstavy a ukázky řemesel přivedou do jejich řad nové zájemce. „Chtěly bychom nalákat více dětí. Když jim řemesla ukazujeme na výstavách, rády se zapojí a pracují. Bohužel ale nemáme vhodné prostory, kde je vše učit. Nepochodily jsme například v domě dětí a mládeže, že prý děti nemají zájem. My ale máme zkušenosti opačné. Když jsme dělaly kurzy, vždy přišlo kolem třiceti dětí i dospělých. Není ale kde se scházet," doplnila.

Výstava bude přístupná až do soboty, dnes od 10 do 17 a v sobotu od 10 do 16 hodin. V sobotu navíc vystoupí místní děti.