Jedenáct hudebních formací se představilo během letošního, čtvrtého ročníku folk a country festiválku Na konci světa u kraslického Free Clubu.
Pořadatelé, kapely, ale i diváci po jeho skončení neskrývali nadšení. Na pódiu se totiž představily nejen regionální formace, ale také třeba legendární Schovanky, cenami ověnčená Strašlivá podívaná nebo Blugate. Nemenší ohlas vzbudil písničkář Pepa Štross, který kromě hudby bavil i pro něj typickým vtipem. „Nesmějte se, že trpím obezitou. Mám totiž dvě nemoci, bulímii a sklerózu. Vždy, když se najím, tak se zapomenu vybl…,“ sršel jedním vtipem za druhým.

Diváci už netrpělivě čekali na kraslickou skupinu Alison, která festival pořádá. Jako u každé z předkapel si i tentokrát lidé hlasitě vynutili přídavek. „Letošní festival měl skvělou atmosféru. Diváci byli úžasní a hlavně - bylo jich dost. Věřím, že tenhle festival si už našel svoje místo na slunci a že bude pokračovat nadále,“ řekla pořadatelka Alena Boháčová, která v posledních týdnech se svojí kapelou sklidila několik úspěchů při hudebních soutěžích, díky čemuž získala cenu v podobě natočení vůbec prvního hudebního nosiče. Ten tak zřejmě představí při příštím, jubilejním pátém ročníku. „Nezbývá než poděkovat všem pomocníkům a lidem, kteří festival podporují. Navíc letos si kapely pochvalovaly výborný zvuk Pavla Lišáka,“ poznamenala.

Už nyní má pořadatelka v hlavě představu, jak by mohl vypadat pátý ročník. Na ten by mohl přijet i populární Tomáš Klus. „Zatím to není jisté, ale jednáme s ním, stejně jako s kapelou Nezmaři,“ doplnila s tím, že do Kraslic s jistotou přijede skupina Pipes and Drums, která čítá patnáct skotských dudáků a bubeníků.

Radost z festiválku může mít i Záchranná stanice handicapovaných živočichů v Bublavě. Část ze vstupného, konkrétně deset korun z každého lístku, jí totiž pořadatelé věnují. „Za každou takovou pomoc děkujeme,“ řekl správce stanice Vladimír Tomáš Smolík. Ten peníze použije na koupi krmení pro zvířata, která našla ve stanici trvalé útočiště, neboť se již nemohou vrátit do volné přírody.

Legendární Schovanky slaví čtyřicáté výročí

Legendární kapela Schovanky, složená výhradně ze zástupkyň ženského pohlaví, doslova nadchla kraslické publikum při čtvrtém ročníku festiválku Na konci světa. Ukázaly, že už dávno nejsou jen country kapelou, ale že jde o mnohožánrové seskupení, které dokáže publikum i po čtyřiceti letech své existence pořádně rozproudit.

Právě výročí založení letos Schovanky v čele s frontmankou Mílou Plochovou slaví. „Když jsme na festival jely, připadaly jsme si, jako když jedeme na konec světa, ale nevypadá to tu tak. Jste úžasní,“ vzkazovala dychtivému publiku muzikantka, která během koncertu střídala akustickou, elektrickou kytaru a banjo, k tomu samozřejmě přidala i zpěv. Během hodinového vystoupení nezapomněla připomenout oslavy, které kapela ke čtyřicátému výročí chystá na 13. srpna na ranči Jedraž u Hoštic. „Oslavy budou mohutné. Sejde se mnoho z těch, které ve Schovankách působily, včetně Věry Martinové,“ přiblížila Míla Plochová. Ta už nyní zavzpomínala na rok 1971, kdy kapelu založil Jan Krisťák Čapek. „Šlo tehdy o první dívčí country kapelu nejen u nás, ale i v Evropě.“

Za dobu své existence uskutečnily Schovanky více než čtyři tisíce vystoupení a hrály téměř ve všech evropských zemích. Zavítaly ale třeba i na Kubu a do Asie. Schovanky natočily několik desítek televizních vystoupení, pořadů a klipů, zahrály si v několika filmech a televizních seriálech. Kapelou prošlo do dnešní doby třiatřicet Schovanek. Na svých cestách po světě se Schovanky potkaly na stejných pódiích s takovými hvězdami, jako jsou Emmyl Harris, Stella Parton, Willie Nelson, ale i Karel Gott, a zazpíval si s nimi i Johnny Cash. Léta pak spolupracovaly s Karlem Černochem a Karlem Zichem.