Letošní Kraslické hudební jaro začne už v sobotu 3. května. Na co se mohou návštěvníci při prvním koncertě těšit?

K naší veliké radosti přijala pozvání na slavnostní zahajovací koncert Valérie Zawadská, česká herečka a jedna z nejznámějších českých dabérek, a paní Lydie Härtelová, harfistka Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze. První část koncertu se tedy ponese v duchu poezie Jana Skácela a Oldřicha Mikuláška a zvuku královského nástroje – harfy. V druhé části koncertu se představí dvě mé bývalé žákyně ZUŠ v Kraslicích, absolventka Konzervatoře v Plzni a VŠ v Praze Jitka Šulková a muzikálová zpěvačka a herečka, kraslická rodačka Kateřina Herčíková. Nebudou chybět ani pěvecké sbory Harmonie Kraslice a Vivat Musica Kraslice, GymsoChoir Sokolov a Karlovarský pěvecký sbor. Na klavír nás bude doprovázet skvělý Aleš Vítek, absolvent Konzervatoře v Plzni. Program bude pestrý a posluchači se mají na co těšit.

Při zahajovacím koncertě vystoupí Valérie Zawadská s pořadem Večer slova s harfou. Jak vznikla spolupráce s touto umělkyní?

S paní Valérií jsem se osobně setkala letos v březnu na koncertu Věry Křížkové v pražském Divadle v Korunní, kde byla provedena část z úžasné kolekce baladických písní a básní Václava Bárty (texty) a Dalibora Bárty (hudba) s názvem Paměti vrby, které vyšly i na stejnojmenném CD. Valérie Zawadská zde svým jedinečným způsobem recitovala básně z tohoto díla a po koncertě jsme si s ní a s Václavem Bártou, který je čestným prezidentem letošního Kraslického hudebního jara, chvilku povídali. Po rozhovoru s touto charismatickou dámou, která má krom jiného i velký smysl pro humor, byl již jen krůček k navázání spolupráce, ze které mám nesmírnou radost. Těším se též na skladby v podání harfistky Lydie Härtelové.

Koncert obohatí i zpěvačka Kateřina Herčíková, která zpívá v kraslickém pěveckém sboru Harmonie. Z malé kraslické základní umělecké školy se vypracovala až na muzikálová prkna. Sledujete její kariéru a na co se mohou diváci v jejím podání těšit?

Samozřejmě že naši Kačenku a její vzestupnou kariéru bedlivě sleduji. Ještě nedávno docházela do naší ZUŠky na hodiny sólového zpěvu a na zkoušky sboru a najednou je z ní dospělá žena, která se čím dál více začíná prosazovat v muzikálovém světě. Čas opravdu neskutečně letí. Se svou dcerkou, která se také věnuje zpěvu a tanci, a dalšími přáteli jezdím pravidelně do Prahy na představení, ve kterých Kateřina zpívá a hraje. Jde například o světoznámý Rent nebo Pomádu. V současné době, přesně 17. května, se chystáme na premiéru muzikálu Romeo a Julie, kde Kačka ztvární hlavní roli Julie. A jako sbormistr bych ráda vyzdvihla také to, že se k nám Kateřina stále vrací, i když je z ní už velká hvězda. Dojíždí na zkoušky i na koncerty a svým božským hlasem zvyšuje úroveň našich vystoupení a motivuje tak své mladší kamarády. Za to jí patří obrovský dík!

Slavnostní zahajovací koncert nabídne doslova bohatý program, kdy vystoupí i pěvecké sbory. Jak ale bude vypadat další program festivalu?

Druhý koncert se uskuteční ve středu 4. června v Kulturním domě v Kraslicích od 19 hodin. Hlavním hostem večera bude další velká hvězda nejen české, ale i polské populární hudby. Ano, tušíte správně, přijede Ewa Farna a za doprovodu Jana Steinsdörfera, vynikajícího jazzového klavíristy, kraslického rodáka a též bývalého žáka kraslické ZUŠky, zazpívá své největší hity. Opět nebudou chybět sbory, a to Harmonie Kraslice a GymsoChoir Sokolov, které si, jak doufám, zazpívají s Ewou i něco společně.
Závěr letošního ročníku KHJ bude patřit tanci pod vedením Reginy Rokové. Taneční podvečer proběhne opět v Kulturním domě v Kraslicích ve čtvrtek 12. června od 17 hodin.

Jak byste celkově charakterizovala letošní ročník?

Jak je vidět, letošní ročník KHJ ovládly ženy, jimž bude jako čestný prezident celého festivalu vládnout vážený pan Václav Bárta, režisér, básník a spisovatel. Novinkou letošního ročníku bude křest CD vítězek pěvecké soutěže Kraslický slavíček 2013, který proběhne v rámci koncertu Ewy Farne.

Co vzkázat těm, kteří ještě váhají, zda některý z koncertů navštíví?

Srdečně zvu všechny, jimž není cizí tanec, poezie, hudba a zvláště zpěv a kteří se rádi baví, protože osobní setkání s našimi hosty stojí za to. A vzkaz na závěr? Určitě si včas zajistěte vstupenky, neboť máme vždy vyprodáno již nejméně týden před samotnou akcí.