Vskutku netradiční zážitek slibuje koncert Budapešťského cikánského symfonického orchestru v loketském amfiteátru.

Budapest Gypsy Symphony Orchestra se v České republice zatím představil pouze na dvou místech, v Praze a vloni v Litomyšli. Loket tak bude třetím místem v historii, kam přijede uchvátit posluchače. „Byla to náhoda. Mým kamarádem je ředitel Smetanovy Litomyšle, který jejich koncert viděl. A ten mi řekl: je to úžasná věc, vezmi to,“ přiblížil Vladimír Suchan, organizátor koncertů v loketském amfiteátru. Tak nelenil, poslal nabídku a Loket se zalíbil. Hudebníci tak dorazí do přírodního divadla pod hradem už tento pátek.

A na své si přijdou nejen uši návštěvníků, ale i chuťové buňky. „O občerstvení se postará maďarská menšina. Lidé tak budou moci ochutnat pravou maďarskou kuchyni,“ zdůraznil Suchan jednu ze zajímavostí koncertu.

Světoznámý Budapešťský cikánský symfonický orchestr se představí vzhledem k logistickým možnostem amfiteátru Loket v omezeném složení se 65 hudebníky (celý orchestr je stočlenný). Uchvacuje publikum především parafrázemi děl světových klasických autorů, zejména Dvořákova přítele Johannese Brahmse či Ference Liszta, ale také jejich následníků, především Bély Bartóka, Zoltána Kodályho nebo i Bedřicha Smetany. Soubor strhujícím způsobem interpretuje také moderní i tradiční maďarské a cikánské lidové písně, balady a pochopitelně čardáše. Orchestr rozšiřuje povědomí o živoucí maďarské a cikánské kultuře doslova po celém světě. Vystupuje od roku 1985 a v roce 2014 bylo toto hudební těleso označeno za „hungaricum“ – národní majetek uznaný maďarským parlamentem.

„Pravidelně sleduji nabídku Vln, ale většinou agentura nabízí na můj vkus veskrze komerční záležitosti. Romský symfonický orchestr z Maďarska mě tak okamžitě trkl do očí. Těším se na muzikantský nadstandard, který mají Romové od přírody v krvi,“ říká Zdeněk Hnízdil, který si páteční koncert nenechá ujít.

Ten začíná v pátek 7. září ve 20 hodin, ale amfiteátr se návštěvníkům otevírá už od 18 hodin, aby si dostatečně vychutnali připravené dobroty.