Bader Meinhof Komplex. To je název filmu, který získal hlavní cenu poroty v rámci Krimifestu, jenž letos poprvé zavítal do Chodova. Ačkoli se jednalo o již devátý ročník, zde si odbýval premiéru. Divákům nabídl pestrou směs thrillerů, gangsterek a napínavých kriminálek. Současně veřejnost zval na doprovodné hudební a sportovní akce. Už před zahájením festivalu jeho organizátoři avizovali, že by festival mohl v Chodově zakotvit. A dnes je jasné, že tomu tak i bude. Kdo tedy letošní projekci nestihl, může na Krimifest vyrazit i příští rok.

„I když návštěvnost nebyla podle našich představ, tak si myslím, že své poslání festival splnil. Je to holt tak, že si u nás musí svoji pozici teprve vybojovat,“ reagoval vedoucí Kulturního a společenského střediska v Chodově Mario Hanáček. „Myslím si, že nabídka filmů byla dobrá. Jejich kvalitu jistě ocenili i diváci,“ podotkl autor Krimifestu Jaroslav Kopic. „Já jsem s celkovým výsledkem spokojený – můj odvěký sen se odrazil od země a letí,“ řekl poeticky Kopic.

Výběr snímků fanoušky kriminálek potěšil. „Vybrala jsem si Veřejného nepřítele č.1. A musím říci, že jsem udělala dobře. Vincent Cassel, který ztvárnil slavného gangstera Jacquese Mesrina, byl skutečně famózní a velice přesvědčivý. Sama jsem se ho i trochu bála,“ svěřila se Denisa z Kraslic.
Krimifest mimo jiné navštívily herečky Jana Paulová, Zlata Adamovská a režisér Dušan Klein. Ten si navíc z festivalu odnesl cenu v podobě policejních pout za přínos původní české detektivce.

„Už dnes přemýšlíme, jak bude desátý, jubilejní ročník vypadat. Mohu prozradit, že nám přislíbil účast režisér Jiří Svoboda či náměstek ministra vnitra Jiří Komorous. Máme rozjednané i další věci, o těch však řeknu více příště,“ poznamenal Kopic. Termín je ale už známý. Kriminálky by měly na plátno kina útočit od 11. do 20. června.

Letos na odpolední a večerní projekce přišlo 722 diváků – na jedno představení to bylo průměrně 33 lidí. Dopoledne na filmy zavítalo 1560 žáků z Chodova, Nového Sedla a Lokte.

Ceny Krimifestu

  • Cenou za nejlepší film byl oceněn německý film Bader Meinhof Komplex.
  • Cenu diváků dostal americký snímek Andělé a démoni.
  • Cenu za přínos původní české detektivce získal režisér a scénárista Dušan Klein.
  • Poděkování za spolupráci obdržely distribuční společnosti Falcon, SPI International a Bontonfilm.
  • Zvláštní cenu ČSOB dostal český film Normal.