VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kubašta byl nejenom ilustrátor, ale hlavně fenomenální papírový inženýr

Karlovarský kraj - Městská knihovna Loket v současnosti hostí výstavu s celorepublikovým dosahem prostorové knihy a betlémy Vojtěcha Kubašty. Pro značný zájem návštěvníků bylo trvání výstavy prodlouženo do 4. září. S majitelem exponátů Janem Marouškem si povídal kurátor Expozice umělecké knižní vazby při Městské knihovně Loket Vladimír Kalný.

22.8.2016
SDÍLEJ:

Majitel sbírky Jan MaroušekFoto: Vladimír Kalný

Kubašta je považován za průkopníka v oblasti pop-up knih, což jsou zjednodušeně knihy, po jejichž otevření se před čtenářem rozloží obrázek ve 3D. Jak taková pop-up kniha nebo betlém vzniká?

Vypadá to jednoduše, ale je to poměrně komplikované a náročné. Do tiskárny jdou dvě věci zvlášť ilustrace a zvlášť maketa s technickým řešením jako podklad pod ilustrace. Podle technických předloh se vytvoří raznice, které vysekají tvary na již potištěný karton. Nakonec se celá knížka nebo betlém ručně skládá, ohýbá a láme a vkládají se drobné součásti pohyblivých mechanismů. Je vypočítáno, že výroba jedné Kubaštovy pop-up knížky od začátku do konce zaměstnala přibližně sto lidí.

Proč se vlastně podobné knihy nevydávají dnes?

Kubašta byl nejenom ilustrátor, ale především fenomenální papírový inženýr. To neuměl a stále neumí nikdo na světě. Proto vůbec vymyslet takovou knihu je stále oříšek. Druhé úskalí je, pokud bychom chtěli vyrobit Kubaštovu pop-up knihu v identicky dokonalé kvalitě jako v roce 1970, náklady na výrobu by byly tak obrovské, že by si ji nikdo nekoupil. Hýbačky, jak sám Kubašta pop-up knížkám říkal, se vyrábějí i dnes, ale na úkor kvality papíru, tisku, nedokonalých výseků a hlavně nápaditosti knih!

Málokdo si to uvědomuje, ale práci Vojtěcha Kubašty zná v podstatě každý člověk starší třiceti let. Jeho ilustrace a dílo pronikly snad do všech oborů lidské činnosti v Československu, většinou však bez fanfár nebo úplně anonymně. Proč vlastně není Kubašta známější?

První věc je jeho české, velice běžné jméno, které zapadne. Druhou věcí je jeho líbivá dokonalá a klasická kresba, která neodpovídá kategorizaci vysokého umění. Další věcí bylo, že to byl tzv. devizový autor a jeho produkce z 95% směřovala do zahraničí. Také nikdy nevstoupil do komunistické strany, a proto ho nebylo potřeba uvádět. Stačilo, když vydělával. Odhaduje se, že se vyexportovalo na 35 milionů jeho knih v 37 jazykových mutacích.

Kubašta byl velice plodný. Připadá mi těžké uvěřit, že podobná kvanta věcí může mít na svědomí jeden jediný člověk.

Také mi to tak připadá. Jednu pop-up knihu měl vytvořenou za tři měsíce a mohla jít do tisku. Během toho ilustroval knížky, vytvářel betlémy, svatební oznámení pro kohokoliv, kdo požádal, nebo propagační materiály pro Mozartovu obec… Přiznávám, že je komplexně nesesbíratelný!

Kubašta musel mít neskutečnou prostorovou představivost. Už jen jeho 3D modely známých budov …

Byl vystudovaný architekt a jeho představivost je opravdu zarážející. V roce 1945 nakreslil Klementinum v naprosto dokonalé perspektivě z horního pohledu z boku i s tramvají a auty. (Tehdejší letecké snímky se fotily pouze z pohledu přímo dolů, tedy v úhlu 90 stupňů se zemí. Kubašta Klementinum nakreslil z úhlu 45 stupňů. Pozn. aut.) Jeho prostorová představivost mu v důsledku umožňovala být nejlepší ve svém oboru na světě.

Jak to bylo s prací Vojtěcha Kubašty pro Disneyho? Jak se k ní dostal, co pro Američany vytvořil a proč opět anonymně?

Nakladatelství Artia, které se specializovalo na export luxusních titulů a osvědčených autorů, zprostředkovalo úspěšnou spolupráci. Kubašta byl a stále je ve světě velice známý, takže to nebyla náhoda. Američané přesně věděli, koho chtějí. Celkem bylo vytvořeno pět titulů a Kubašta není uveden ani na jednom výtisku. Jeho práce spočívala pouze v papírovém inženýrství, ne v kresbě, protože Disney má svůj charakteristický styl. Kubašta si osobně této spolupráce neskutečně považoval!

Proč vlastně Kubašta neemigroval? S jeho talentem by našel práci kdekoli na světě, třeba zrovna u Disneyho.

Můžu pouze spekulovat a vycházet z toho, co prozradila jeho dcera Dagmar, sama žijící v Kanadě. Prý jazyková bariéra a také, což z jeho prací až tryská, miloval Prahu, bez které by to kdekoliv v zahraničí nešlo. Finanční nouzí netrpěl a práce, která mu dělala radost, měl dost.

Jak vás vůbec napadlo začít sbírat jeho věci? Není obvyklé, že se 27letý muž rozhodne založit podobnou sbírku.

Měl jsem dětskou vzpomínku na velmi rozšířené leporelo Cvrček a mravenci, a když jsem chtěl koupit malému synovci dětskou knížku, vzpomněl jsem si právě na ni. Tento titul je možné sehnat v knihkupectví i dnes, ale kvalita papíru a tisku mi nepřišla zrovna dobrá, tak jsem vyrazil do antikvariátu, zeptal se na Cvrčka a knihkupec mi kromě něho nabídl i další knížky od Kubašty, včetně jednoho betlému. Tam jsem se začal zajímat, protože jsem vůbec netušil, že nějaký Kubašta existuje, natož že vytvořil papírové vánoční betlémy, které jsme měli doma. Od té doby trvá má fascinace, jsem stále nadšený, když si jeho knížky prohlížím. Je v tom určitě něco infantilního, ale zároveň mě fascinují technicky dokonalé mechanismy společně s nápaditou a často vtipnou kresbou. A jak vám každý sběratel stoprocentně potvrdí, sbírání je návykové!

V návštěvní knize máme (zatím) popsaných 10 stránek nadšenými reakcemi lidí. Pro obrovský zájem jsme se s vaším svolením rozhodli prodloužit výstavu až do 4. září. Počítal jste s něčím takovým?

Přiznám se, že ne. Ačkoliv, jak bylo řečeno, Kubaštu opravdu skoro každý nad třicet let zná, jeho jméno si ke konkrétním věcem nepřiřadí. Málokdo si uvědomí, že společně s Ladou nám vytvářeli Vánoce nebo že s oddílem na výlety se jezdilo s jeho brožurou, podle jeho plánu jsme chodili po Pražském hradu, k svátku dostávali jeho telegramy a na Velikonoce jeho pohledy… Byl vlastně tak rozšířený, že se na něj zapomnělo!

Děkuji za rozhovor.

Autor: Redakce

22.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Vedoucí 20 450 Kč

Řídící pracovníci v oblasti správy podniku, administrativních a podpůrných činností jinde neuvedení Vedoucí oddělení účetnictví Městského úřadu Sokolov. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - termín výběrového řízení bude uchazečům oznámen zaměstnavatelem, , Požadavky na uchazeče a postup pro přihlášení do výběrového řízení jsou uvedeny v příloze e-mailu, na www.sokolov.cz v části Volná pracovní místa MÚ Sokolov a na úřední desce Městského úřadu Sokolov.Termín pro podávání přihlášek: 27.07.2018., , Upřesňující informace: , Zaměstnání na dobu neurčitou, nástup dle dohody, , Druh práce: , - komplexní zabezpečení a řízení činností spojených s vedením účetnictví města Sokolov., Pracovní pozice je vhodná pro osoby se zdravotním postižením s prvním a druhým stupněm invalidity., , , Nabízíme: sociální fond, stravenky, , Pracovní doba: - pružná pracovní doba, , Misto výkonu práce: Sokolov. Pracoviště: Město sokolov, Rokycanova, č.p. 1929, 356 01 Sokolov 1. Informace: Richard Přibyl, +420 359 808 153.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 48 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič lesovozu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 48000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky p. Hudeček Slávek 773 999 749 (doprava@hh-real.cz), , Upřesňující informace: , - hledáme řidiče lesovozu pro oblast ČR a Německo, , Požadavky:, - řidičský průkaz sk. C + E, - profesní průkaz, , Pracovní doba:, - jednosměnný provoz, pracovní doba po - pá 6:00 - 14:00, , Místo výkonu práce:, - ČR a Německo. Pracoviště: Hh real, a.s., Lesní, č.p. 21, 357 31 Horní Slavkov. Informace: Slávek Hudeček, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 24 000 Kč

Obsluha ostatních manipulačních zařízení (kromě obsluhy vysokozdvižných vozíků) Obsluha výrobního stroje, plnění zboží do papírových pytlů a ukládání na paletu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Způsob hlášení uchazečů:, Kontaktní osoba: p. Mgr. Kubátová Eva 352 682 610, 352 682 611, e-mail: kubatova@stax.cz, , Upřesňující informace:, - jedná se o obsluhu strojního zařízení, , Nabízíme: , - závodní stravování - stravenky, , - dvojsložkové výkonnostní prémie, - týden dovolené navíc a příspěvek na dovolenou, - 13. plat, , Pracovní 6:00-14:00, 14:00-22:00, 22:00-6:00 hodin, , Místo výkonu práce: Dasnice. Pracoviště: Stax metal fibers s. r. o., 357 09 Habartov. Informace: Eva Kubátová, +420 352 682 610,352 682 611.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 15 000 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Praktická sestra. Požadované vzdělání: úsv. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: pracovní doba: dle dohody. Pracoviště: Nemos sokolov s.r.o. - nemocnice sokolov, Slovenská, č.p. 545, 356 01 Sokolov 1. Informace: Hanušová Hana, +420 608 070 836.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj našel v příruční kase 300 tisíc, škoda je ale mnohem vyšší

Ilustrační foto

Hlasujte o nejlepší hospůdku roku 2018

Město stanovilo ceny parkování v centru i u lékaře

Sokolov - Město Sokolov stanovilo podmínky pro parkování ve městě. Jde o ceny v centru, u zdravotnických zařízení či ve vnitroblocích panelových domů. Vedení města tvrdí, že jejich ceny jsou oproti těm komerčním příznivější. Zároveň radní prozradili, jaký trend by chtěli při parkování nastavit do budoucna.  

U jezera Medard hořela tráva, zasahovaly čtyři jednotky

Sokolovsko – Sucho začíná sužovat region. Hasiči mají kvůli tomu více práce s požáry suché trávy a lesních porostů.

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Obchody čelí náporu zlodějů. Zajímá je jakékoliv zboží

Karlovy Vary – Není snad týdne, aby nebyly z různých prodejen hlášeny krádeže nebo pokusy o zcizení zboží. Zloději přitom berou v podstatě vše, co jim přijde pod ruku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT