Rozhovor s autorem vedl Vladimír Kalný.

Jak jste se k focení dostal?
Fotografovat jsem začal v 80. letech minulého století, kdy se mi narodily dvě dcery, dvojčata, a snad jako každý otec jsem zachycoval jejich okamžiky fotoaparátem. Jak běžel čas, tak jsem čím dál víc začal fotit přírodu, krajinu kolem nás.

Vaše stránky se jmenují kudy-chodim-tudy-fotim.cz. Kudy chodíte?
Kudy chodím? Mé kroky nejčastěji vedou do přírody, to znamená do lesa, na louky, k rybníkům, řekám, potokům. Mými cíli jsou i historické památky, jako hrady, zámky a podobně. Obecně zajímavá místa. 

Na výstavě v Městské knihovně Loket budou pouze fotky z Karlovarska, nebo i odjinud?
Budou zde fotoplátna z různých koutů naší krásné vlasti. Škoda ale, že jsou zde malé prostory k vystavování, bude to těžký výběr omezeného množství.

Fotíte pouze přírodu? Nelákaly vás i jiné žánry fotografie?
I když mým hlavním tématem je příroda, fotím vše, co je krásné. Rád fotím městskou architekturu, když procházím nějakým městem jak tady v Karlovarském kraji, tak i jinde během cestování po republice, ale i v zahraničí. Rád taky zachycuji lidi v různých okamžicích běžného života. Velkou radost mi udělá, a teď se možná někdo pousměje, když potkám sedící ženu na koni. Je to taková romantická nádhera… jak říkám, žena a kůň patří k sobě. Obecně rád fotím ženy, ony jsou takovou krásnou součástí přírody (smích). Teď budu trochu osobní… marně hledám nějakou „modelku“ na focení v přírodě. Samozřejmě ve vší počestnosti… například v letních šatech někde ve zlatém obilí nebo na rozkvetlé louce… jsem totiž velký romantik, jak píšu na svých stránkách (úsměv). Zúčastňuji se taky různých společenských a kulturních akcí, jako je například každoroční Karlovarský folklorní festival, kde zachycuji tance a zpěv v krásných lidových krojích. Fotil jsem i několik svateb.

Jsou vaše fotografie dílem okamžiku, nebo si pečlivě připravujete scénu?
Mé fotografie jsou dílem okamžiku. Vznikají na mých procházkách a výletech. Nic si dopředu nepřipravuji. Název mých webových stránek (https://www.kudy-chodim-tudy-fotim.cz/) napovídá, jak mé fotografie vznikají.

Co byste vzkázal návštěvníkům vaší výstavy v Městské knihovně Loket?
Návštěvníkům mé výstavy v Městské knihovně Loket bych chtěl vzkázat, aby si vážili přírody, neničili a ochraňovali ji při svých toulkách po naší vlasti, kde je tolik krásných míst, která za svůj život bohužel nestihneme všechna navštívit. Snad se jim budou mé obrázky aspoň trochu líbit.

Výstava Lubomíra Štiky potrvá v loketské knihovně do neděle 8. dubna.