To by byl asi zážitek, setkat se s Black Sabbat, kteří jsou tvojí srdeční záležitostí, a jak říkáš, doprovází tě po dobu celé tvé pětatřicetileté kariéry?
Zkoušel jsem ještě mého přítele Františka Hanzlíčka narychlo přemluvit (smích), zda bych nemohl vystoupit v Kraslicích v sobotu, když má jeho akce čtyřdenní program, ale když jsem mu to volal, slyšel jsem jen ránu, asi jak upadl na zem… S Black Sabbath jsem se měl setkat v Praze, kde mělo proběhnout i společné foto, ale u mě zvítězilo setkání s křesťany.

Když jsme se spolu bavili před rokem naposledy, říkal jsi, že stavíš své vlastní studio, tak jak jsi daleko?
Mašiny jsou na hromadě, ale zatím nemám čas ho moc využít. Máme hodně koncertů s kapelou Citron. A když nevystupuju s ní, jezdíme s naší akustickou verzí. Když pak přijedu domů, tak jeden den blbě čumím, pak se rozkoukám, udělám rozhovory do médií… Tento rok prostě toho času moc není. Muziku ale miluju a chci si ve studiu hrát svoje písničky, uvidíme, jaký bude první počin.

Máš za sebou podzimní turné s kapelou Citron, vystupujete s vaší akustickou verzí a ve tvém diáři bude jistě i řada soukromých akcí, kde vystupuješ. Jaké je dnes tvé publikum a máš raději velká pódia, nebo spíše komornější koncerty?
Letos je můj diář opravdu plný. Máme za sebou určitě devadesát koncertů. Jsem rád, že se na koncerty vrací fanoušci z 90. let. Opustily je již děti, které mají své rodiny, a oni chodí na koncerty, vrací se ke svému pubertálnímu mládí, kdy se poznávali a zamilovávali. Vzpomínají při písních, jako je Vzdálená či Čarovná noc. Koukám pak třeba z metru na fanouška a vidím, že zná text líp než já (smích). Mám již rád spíše menší koncerty, to mě hrozně baví, jsou takové jiné než festivaly. Odjel jsem stovky, možná tisíc koncertů za těch 35 roků, ale je něco jiného, když přijede člověk na narozeniny nebo na svatbu. Lidé tam zpívají písničky se mnou, mají o ně zájem, než třeba na plese, kde nikoho nezajímáš a ty obtěžuješ u chlebíčku.

Jak bude vypadat tvé léto v období festivalů, bude čas na tvá vnoučata Davida a Taťánu?
Já žiju jen pro ně, ale bohužel všechny víkendy mám obsazené a musím přiznat, že doma to těžce nesou, protože jsme se snažili odjet aspoň na pár dní k moři.

Davidovi jsou čtyři roky, vnučce rok a půl. Inklinují po dědovi k hudbě?
Davídek ještě před časem mlátil do bubnů. Teď ho to ale přešlo. Věřím ale, že se k hudbě zase vrátí, protože rytmus a talent má. Talentů ale u nás křičí a hraje hodně. Já stále říkám, že zpěvákem nebo špičkovým kytaristou se člověk nestává, tím se rodí.

V Kraslicích jsi již pravidelným interpretem na čtyřdenní Try and Play, kterou pořádá místní misijní skupina. Jak vnímáš tyto křesťany, kteří jsou naprostými dobrovolníky a při akci se snaží pomoci třeba drogově závislým apod.
Já Františkovi neskutečně držím palce, protože takových akcí v republice moc není. Stále tu pak je jakýsi blok veřejnosti, protože když se mluví o Bohu, u nás si řada lidí poklepe na čelo. Je to taková zeď. Třeba na Slovensku je to úplně naopak.

Jak vnímáš dnes situaci kolem sebe? Lidi se bojí kvůli teroristům jezdit na dovolené, rozpolcená je Evropa a politická nálada v Česku je taková, jaká je. Jak vnímáš dění kolem nás?
Mě zajímá, kde žiju, a nemyslím tím jen Česko, ale obecně celý svět. Všechno je to jen vyprovokovaná hra, záměr, že si s námi někdo jako s lidstvem pohrává. Nejdřív vám ukáží fotky s uřezanýma hlavama, ukřižované malé děti v Sýrii a potom vám sem ty Syřany a Afričany pošlou. Chtěli tak v lidech vzbudit strach. A ono se dobře manipuluje s lidmi, kteří žijí ve strachu a jsou zmatení.

Try & Play pokračuje worshipem, hudbou, zakončí ho bohoslužba

Třetím dnem pokračuje dnes akce Try & Play. Navštívit je ji možné až do neděle. Dopolední a odpolední program dnes patří hlavně dětem a mládeži. Nebude chybět střelba z luků a z paintball zbraní na terč a projížďky ve vojenských vozech. „Pro nejmenší je připraven skákací hrad a dětská olympiáda. Začátečníci i pokročilí si opět budou moci na ozvučeném pódiu vyzkoušet hru na hudební nástroje. K dispozici budou bicí, kytary a klávesy," říká pořadatel František Hanzlíček. Sobotní hudební část Try & Play pak otevře po kraslickém worshipu v 18 hodin místní zpěvák Petr Danz s kapelou In The Shadows (power-thrash metal). „Frontman Kuba z nejtvrdší kapely v kraji prokáže, že jeho srdce a láska k dětem jsou měkčí než žánr jeho kapely Boron (hardcore-power). Kuba připravuje odpolední program i s některými žáky z hudební školy v Sokolově. Kapela Boron vystoupí ve večerním sobotním programu od 20.30 hod. Pastor René Červínek se svými dvěma syny nás na závěr sobotního hudebního programu uvede mezi etudy starých klasiků a vlastní, pestrá kytarová sóla s kapelou Mayslayweec (progressive thrash metal). Sobotní program bude opět uzavřen ohnivou a světelnou show ve 23 hodin. Čtyřdenní párty bude ukončena nedělní bohoslužbou s pastorem Davidem Bubikem z Církve bez hranic," doplnil.